Płonie Biebrzański Park Narodowy – największy park narodowy w Polsce

Od 19 kwietnia trwa pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Warunki gaszenia są bardzo ciężkie, ogień rozprzestrzenia się po trudno dostępnych terenach, do których nie ma dróg dojazdowych, a do których strażacy muszą dojść pieszo ze sprzętem gaśniczym. objęte żywiołem zostały jedne z najcenniejszych fragmentów Biebrzańskiego Parku Narodowego, serce i sanktuarium dzikiej przyrody, siedliska wielu rzadkich zwierząt i roślin. Pożarem objęte są zarówno grunty skarbu Państwa, jak i prywatne.

Służby parku szacują powierzchnię pożaru na ponad 1300 hektarów. W akcji biorą udział jednostki ochotniczej i zawodowej straży pożarnej wspomagane przez samoloty Dromader przystosowane do akcji gaśniczych. Dodatkowo akcję utrudnia panująca susza.

Publiée par OSP Grajewo sur Mardi 21 avril 2020

Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego apeluje o wsparcie finansowe biorących w akcji strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych.:

Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe zapewniają pełne finansowanie walki z pożarem. Od początku jesteśmy w stałym kontakcie z resortem. Organizowane zbiórki wspierają Ochotnicze Straże Pożarne. Biorąc pod uwagę rozmiar tragedii jaka dotknęła Biebrzański Park Narodowy i ogromne zaangażowanie strażaków i druhów ochotników, w odpowiedzi na sygnały od Was informujemy, że możliwe jest przekazanie wsparcia na doposażenie OSP w niezbędny sprzęt gaśniczy. Ochotnicy dniem i nocą z narażeniem życia walczą z ogniem w dolinie Biebrzy. Ale rozmiar tragedii i ilość wyjazdów powoduje zużycie najpotrzebniejszych sprzętów do gaszenia. Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup:- tłumic do ręcznego gaszenia,- małych motopomp, które można przenosić w niedostępny teren, służących do pobierania i gaszenia wodą z bagien, cieków wodnych,- paliwa na dojazdy, niezbędnych kosztów gaszenia pożarów. Konto na które można wpłacać środki:

Bank BGK: 31 1130 1059 0017 3397 2620 0016

Tytuł wpłaty: „darowizna pożar 2020”

Dziękujemy za każdą złotówkę.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tę walkę.

Andrzej Grygoruk

Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego