Założenie było takie, że na 100-lecie Jagiellonii, powinno powstać coś, co będzie nawiązywało do początków klubu.
I chyba nie ma nic bardziej odpowiedniego niż uhonorowanie żołnierzy 42 Pułku Piechoty, który to pułk dał początek naszemu klubowi sportowemu. Tak argumentują kibice swój pomysł budowy pomnika na wejściu do stadionu miejskiego w Białymstoku.
W tym roku niemal wszystkie plany obchodów 100-lecia Jagiellonii Białystok popsuł koronawirus. Dlatego kibice zdecydowali się na przeniesienie najważniejszych wydarzeń na kolejny rok, kiedy być może nie będzie obostrzeń, a na koronawirusa znajdzie się lek lub szczepionka. Jednak część zadań kibice chcą zrealizować, albo przynajmniej zapoczątkować już teraz, jak ma to miejsce wobec chęci wybudowania pomnika na wejściu do stadionu miejskiego w Białymstoku
A tam stanąć ma pomnik, dość spory, bo mierzący wraz z cokołem blisko 3 metry. Ma honorować szczególnie dwie postaci ściśle związane z Białymstokiem, z samym klubem i oczywiście początkami jego historii. Tymi postaciami mają być: Julian Buchcik, piłkarz, współzałożyciel Białostockiego Klubu Sportowego Jagiellonia oraz trener i kierownik drużyny, a także kapitan administracji Wojska Polskiego, kawaler Krzyża Zasługi, ofiara zbrodni katyńskiej i Antoni Komendo-Borowski, białostoczanin, zawodnik Jagiellonii i Pogoni Lwów, reprezentant drużyny narodowej, do tego uczestnik kampanii wrześniowej i walk pod Monte Cassino.
Pomysł na budowę pomnika pojawił się tak naprawdę jeszcze w 2019 roku, kiedy stadion otrzymał patrona, czyli 42 Pułk Piechoty. Ta jednostka wpisała się bardzo mocno w życie Białegostoku. Działała na różnych płaszczyznach. To była płaszczyzna społeczna, edukacyjna, kulturalna, ale także sportowa. I właśnie 42 Pułk Piechoty był, można powiedzieć, w ogóle protoplastą białostockiego sportu. To na terenie tej jednostki znajdowało się boisko sportowe, najstarsze w naszym mieście, czyli przy ulicy Traugutta, które było główną areną sportową naszego miasta do roku 1926, a więc do momentu, kiedy wybudowano stadion zwierzyniecki. Natomiast drużyna piłkarska 42 Pułku Piechoty była najsilniejszym zespołem naszego miasta, ale także i województwa
– przypominał kustosz Jagiellonii Białystok Jarosław Dunda.
Po wielu spotkaniach środowiska kibicowskiego, po wielu konsultacjach, wybraliśmy dwie postacie
– powiedział Przemysław Tesarek z Ośrodka „Kibice Razem” w Białymstoku.
Zarówno Komendo – Borowski, jak i Buchcik dostali pozytywną opinię IPN-u i przed nami były kolejne kroki
– dodał.
Tymi krokami było między innymi uzyskanie zgody na budowę pomnika na wejściu do stadionu miejskiego. Ale tu poszło bardzo sprawnie. Na ostatniej sesji Rady Miasta radni jednogłośnie wyrazili zgodę w tej sprawie. Tym bardziej, że była już gotowa koncepcja tego pomnika, która wygląda naprawdę dostojnie.
Jedna z postaci będzie prezentować historyczny strój sportowy, zaś druga postać mundur galowy 42. Pułku Piechoty. Pomnik ma stanąć na wejściu do stadionu od strony ulicy Słonecznej.
„Budowę pomnika 42 Pułku Piechoty w całości sfinansujemy MY – Kibice i Sympatycy białostockiego Klubu. Będzie to nasz wkład w upamiętnienie historii Jagiellonii i wszystkich tych, którzy ją przez lata tworzyli”
– pisze na swoim facebookowym fanpage Stowarzyszenie Kibiców Jagiellonii Białystok Dzieci Białegostoku.
W związku z taką inicjatywą została uruchomiona specjalna strona internetowa, gdzie można znaleźć więcej informacji o budowie pomnika: www.pomnik42pp.pl. Kibice proszą, aby udostępniać innym ten adres, jak również „polajkowanie” dedykowanego specjalnie budowie pomnika facebookowego fanpage Pomnik Jagiellonii.
Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska
Oprac. Es.
- Źródło: ddb24.pl
- Foto: facebook.com/pomnik42pp