Słubice i Frankfurt nad Odrą to miasta partnerskie nazywane Dwumiastem, których wieloletnia współpraca rozwija się nie tylko na poziomie samorządowym, ale dotyczy również edukacji w ramach polsko-niemieckiego projektu, w którym uczestniczą Licem Ogólnokształcące w Słubicach i Gimnazjum im. Karola Liebknechta. Młodzież tych szkół może dzięki temu zdobywać wiedzę po obu stronach Odry.
19 kwietnia grupa polskich uczniów z opiekunami przeszła na drugą stronę mostu łączącego Słubice z Frankfurtem, aby przystąpić do egzaminu dojrzałości po niemieckiej stronie. Wrócą do Polski dopiero za kilka tygodni, według harmonogramu egzaminów ostatni maturzysta przekroczy granicę 20 maja.
Dyrektorzy obu placówek z powodu koronawirusowych zmieniających się z dnia na dzień ograniczeń stanęli przed bardzo trudnym zadaniem. Do końca nie wiadomo było jak, kiedy i gdzie egzaminy uda się przeprowadzić.
W końcu dyrektorom obu szkół udało się jednak wypracować formułę egzaminów, na którą wydały zgodę polskie i niemieckie władze sanitarne. W związku z obowiązkiem poddania się 14 dniowej kwarantannie po każdorazowym przekroczeniu granicy, podjęto decyzję o zakwaterowaniu polskiej młodzieży na czas egzaminów w internacie po niemieckiej stronie, co udało się jak mówi skromnie dyrektor Maria Jaworska, dzięki pomocy wielu osób i urzędów po obu stronach granicy:
„Trzeba było zorganizować opiekunów, którzy na ten czas będą mogą zająć się młodzieżą w internacie. Mogliśmy liczyć na pomoc ze strony urzędu miasta we Frankfurcie nad Odrą i wspólnymi siłami udało nam się zorganizować egzamin dojrzałości”.
Niestety wielu pozostałych tegorocznych maturzystów nie ma tak komfortowej sytuacji i żyje w ciągłej niepewności o swoją przyszłość.
Na podstawie gazetalubuska.plhttps://gazetalubuska.pl/edukacja-transgraniczna-w-czasach-pandemii-maturzysci-ruszyli-do-niemiec-by-napisac-egzamin-dojrzalosci-wroca-dopiero-za-kilka/ar/c15-14927564
Oprac. BC
Obraz PublicDomainPictures z Pixabay