W tym roku przypada 80. rocznica masowych deportacji Polaków na Sybir. Od poniedziałku w XXVII LO (ul. Biedronki 13) można oglądać wystawę „A myśmy szli i szli – niepokonani”.
Ekspozycja będzie stałym elementem wystroju szkoły, która w poniedziałek była miejscem rocznicowych uroczystości. Rozstrzygnięto tam finał IV edycji Międzyszkolnego Konkursu „Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru?” a prof. dr hab. Eugeniusz Niebelski z KUL, ekspert od losów polskich zesłańców na Syberię, wygłosił wykład na temat tego jak wyglądała sytuacja deportowanych w głąb ZSRR Polaków.
We wtorek obchody przeniosą się do budynku IPN (ul. Wodopojna 2). Tam w południe zostaną przekazane informacje o celach i założeniach projektu edukacyjno-patriotycznego „80-lecie wywózek na Syberię”.
Swoje umiejętności zaprezentują uczniowie lubelskich szkół: XXVII LO, Bursy Szkolnej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 51, którzy uczczą pamięć o ofiarach deportacji. Z młodzieżą wystąpi także Norbert „Smoła” Smoliński z koncertem „Jest taki kraj daleki”.
To próba upamiętnienia wydarzeń sprzed 80 lat. 10 lutego 1940 r. władze ZSRR przeprowadziły pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli II Rzeczypospolitej w głąb związku radzieckiego – północnej Rosji i zachodniej Syberii. Wywieziono wtedy około 140 tys. osób, które w nieludzkich warunkach transportowano na nieludzką ziemię. Już w czasie przewozu deportowani umierali z wyczerpania, głodu i zimna.
Źródło: