Zwykle ludzie są zdziwieni, że ktoś wraca w takim kontekście do historii fabryki – mówi nam autor muralu poświęconego dawnej FSC (fot. Maciej Kaczanowski)
Olaf Cirut maluje już pracę, którą będziemy oglądać na ul. Mełgiewskiej. Krakowski artysta wygrał konkurs na mural związany z historią i działalnością Fabryki Samochodów Ciężarowych. Nanosi kolejne elementy rysunku.
W lipcu Centrum Kultury i Rada Dzielnicy Hajdów-Zadębie ogłosili konkurs na mural, który ma przypominać historię FSC, ogromnego zakładu, który przez kilkadziesiąt lat działał w pobliżu. Autorzy nadesłali 12 projektów. Jury przyznało I nagrodę właśnie Olafowi Cirutowi, absolwentowi Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP, który tworzy głównie wielkoformatowe malarstwo ścienne.
Zwycięski mural składa się z 12 sekwencji. Pokazuje chronologicznie (począwszy od skrzyżowania ul. Mełgiewskiej z Gospodarczą) dzieje fabryki od zjazdu z taśmy montażowej Gaza 51, przez samochody Lublin do prototypowej wersji Lubo. Wczoraj na murze było widać inżyniera Stanisława Tańskiego, głównego konstruktora samochodów dostawczych marki Żuk i eleganckiego robotnika. Artysta pracował w środę w miejscu, gdzie jego projekt przewiduje kolejkę stojącą do żuka, z którego sprzedawano pieczywo.
Krakowski twórca maluje w Lublinie po raz pierwszy. Ma nadzieję, że do końca tygodnia uda mu się skończyć główny rysunek, a od przyszłego tygodnia pojawi się kolor.
Za: