Jak już informowaliśmy w sobotę władzę przejął tam Klub PiS w sojuszu z Klubami Regia Civitas i SLD.
Nowym przewodniczącym rady został Maciej Kamiński z Prawa i Sprawiedliwości, który zastąpił Ewę Sawicką z Koalicji Obywatelskiej. Ta sytuacja była tematem konferencji prasowej w przemyskiej siedzibie PiS.
Zdaniem wicemarszałka województwa Piotra Pilcha odsunięcie od władzy w Radzie Miasta dotychczasowej koalicji to dla Przemyśla zmiana, która oznacza koniec zastoju dotyczącego między innymi nowych inicjatyw i inwestycji.
Piotr Pilch, wicemarszałek woj. Podkarpackiego – Chcę wyraźnie podkreślić, że to co się działo w ciągu ostatniego półtora roku, to nam, jako partii rządzącej w wielu miastach i w wielu miejscach w Polsce, nie odpowiadało. Brak było inicjatyw ze strony zarówno prezydenta, jak i Rady Miejskiej, jeśli chodzi o nowe inicjatywy i nowe inwestycje, i nowe pomysły w ogóle na miasto. Chcę wyraźnie podkreślić, że nie z tym wygrała ta koalicja większość, żeby trwał marazm.
Wicemarszałek Pilch przypomniał też, że po wyborach samorządowych radni PiS dali kredyt zaufania tamtej koalicji głosując za wyborem Ewy Sawickiej na przewodniczącą Rady Miasta. Niestety – jak podkreślał – zawiedli się.
– Podjęliśmy świadomie decyzję, żeby poprzeć tę kandydaturę dając pani Sawickiej votum zaufania, licząc na dobrą współpracę, na to, że w radzie nie będzie uprawiana polityka, a wprost przeciwnie, że będzie konsensus, uzgadnianie wielu stanowisk i praca na rzecz miasta. Z przykrością stwierdziliśmy, że tak nie było, że samorząd miasta Przemyśla był upolityczniony nad wymiar, przez cały ten czas.
Ostatecznie po burzliwej piątkowej sesji rządząca koalicja złożona z radnych Koalicji Obywatelskiej i klubu Wspólnie dla Przemyśla straciła władzę. Przejęli ją radni z PiS, SLD i Regii Civitas. Stworzenie takiej nieformalnej koalicji nie spotkało się z aprobatą władz Lewicy.
Wiesław Buż, Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Zwróciłem się do przewodniczącego Krajowego SLD o zawieszenie w członkostwie Janusza Zapotockiego, który jest przewodniczącym kluby radnych SLD oraz Tomasza Kulawika, który jest radnym SLD.
Janusz Zapotocki, od kilku dni nowy wiceprzewodniczący przemyskiej rady miasta, nie chce komentować decyzji władz partii, której był członkiem od 1998 roku.
A nowy przewodniczący – Maciej Kamiński z Prawa i Sprawiedliwości apelował do radnych opozycji o merytoryczną dyskusję i unikanie mowy nienawiści. Zapowiedział też podjęcie kroków prawnych wobec grożących jemu i jego bliskim.
– Przez ostatnie dni przede wszystkim na mnie, ale również na moich najbliższych spadła duża kwestia związana przede wszystkim z grożeniem, naruszeniem również moich dóbr osobistych, zastraszania również, takie sytuacje miałem. Ja podjąłem oczywiście odpowiednie kroki prawne. Toteż chcę podkreślić, że nie zostawię tego tak, nie dam się zastraszyć.
Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun pytany o perspektywy swojej współpracy z nową większością w Radzie ma wątpliwości.
– Jeżeli radni będą mieć dobre pomysły i uda nam się wspólnie znaleźć na to pieniądze i finansowanie, to dobre pomysły dla miasta, co zresztą mówiłem od samego początku, zawsze są mile widziane. Niestety, mam małą obawę co do intencji radnych, bo sposób w jaki przeprowadzili ostatnią sesję wskazuje, że tutaj w ogóle nie chodziło o podejście merytoryczne do rządzenia miastem, a o zwyczajną zmianę układu sił i dalsze szkodzenie, a nie pomaganie.
Zmiany w przemyskiej radzie miasta stały się faktem dzięki 12 głosom za – radnych Prawa i Sprawiedliwości, Regii Civitas, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i radnej niezależnej. 11 radnych z Koalicji Obywatelskiej i Wspólnie dla Przemyśla (dawne Kukiz`15) głosowało przeciw.
- Źródło: TVP3 Rzeszów – Aktualności