Wybory Prezydenckie 2020 – jeżeli jesteś administratorem posesji lub właścicielem nieruchomości – nie daj się złapać na dodatkowe koszty…

Autor: Strapa

Co jakiś czas wraca temat oddawczych skrzynek pocztowych. W tym roku, przy okazji wyborów prezydenckich dokonywanych drogą korespondencyjną, ten obowiązek będzie szczególnie egzekwowany.

Sprawę posiadania skrzynek pocztowych reguluje ustawa Prawo Pocztowe (Dz. U. 2012 poz. 1529
USTAWA z dnia 23 listopada 2012 r.):

Art. 40. 1. Właściciel lub współwłaściciele:
1) nieruchomości gruntowych, na których znajduje się budynek mieszkalny,
2) budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość
– są obowiązani umieścić oddawczą skrzynkę pocztową spełniającą wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 5.

  1. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, jest realizowany:
    1) w budynkach jednorodzinnych – przez umieszczenie oddawczej skrzynki pocztowej przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości;
    2) w budynkach wielorodzinnych, w których wyodrębnione są co najmniej 3 lokale – przez umieszczenie w ogólnie dostępnej części nieruchomości zestawu oddawczych skrzynek pocztowych w liczbie odpowiadającej liczbie samodzielnych lokali mieszkalnych oraz lokali o innym przeznaczeniu, jeżeli posiadają osobny adres.

Dochodzą do nas głosy, że niektórzy ludzie chcą zaprotestować przeciwko wyborom korespondencyjnym, i chcą uniemożliwić zostawienie informacji o pakiecie wyborczym oczekującym na odbiór lub uniemożliwić samo odebranie pakietu korespondencyjnego. Nic z tego. Można sobie jeszcze bardziej zaszkodzić.

W dalszej części Ustawy Prawo Pocztowe czytamy:

Art. 127. 1. Karze pieniężnej podlega, kto nie realizuje obowiązku umieszczenia oddawczej skrzynki pocztowej albo umieszcza oddawczą skrzynkę pocztową niespełniającą wymogów, o których mowa w art. 40.

  1. Karę pieniężną wymierza się po przeprowadzeniu kontroli wszczętej na podstawie zawiadomienia o naruszeniu obowiązków, o których mowa w ust. 1.
  2. Wysokość kary pieniężnej wynosi od 50 złotych do 10 000 złotych. Ustalając wysokość kary pieniężnej, Prezes UKE bierze pod uwagę stopień szkodliwości czynu.
  3. Prezes UKE może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli stopień szkodliwości czynu jest znikomy, a podmiot zaprzestał naruszania prawa lub zrealizował obowiązek.

Z uwagi na bardzo szczególną sytuację, kiedy mamy mieć do czynienia TYLKO z jedną formą wyborów, wyborami korespondencyjnymi (czytelnicy znają opinię Ruchu Kontroli Wyborów), wymóg posiadania oddawczych skrzynek pocztowych może być egzekwowany z żelazną, nomen omen, konsekwencją.

Strapa

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.