Via Baltica – podpisano nowe umowy z nowymi wykonawcami S61

To co się działo na dwóch odcinkach S61 wygląda na działania dywersyjne zmierzające do opóźnienia oddania całej trasy Via Baltica do eksploatacji. Wygląda jednak, że niemoc została pokonana i na całej 185 kilometrowej trasie roboty będą się już toczyć w odpowiednim tempie.

Oto jak przedstawia się zaawansowanie prac na 8 stycznia:

Około 1,8 miliarda złotych warte są kontrakty, które GDDKiA podpisała 8 stycznia na dokończenie projektowania i budowę ponad 40 kilometrów drogi ekspresowej S61 na odcinkach Suwałki – Budzisko i Podborze – Śniadowo. Oba odcinki S61 mają istotne znaczenie – łączą polską część szlaku Via Baltica z Litwą (Suwałki – Budzisko) oraz dwie drogi ekspresowe – S61 z S8 (Podborze – Śniadowo).

* Ostatnie umowy na S61 o wartości blisko 1,8 mld zł podpisane. Kolejne 40 kilometrów „eski” ma swoich wykonawców.

* W maju 2019 roku GDDKiA odstąpiła od umów z poprzednimi, niesolidnymi, wykonawcami

* Odcinek Suwałki – Budzisko ma być gotowy jesienią 2022 r., a fragment od węzła Podborze do Śniadowa – w III kwartale 2023 r.

S61 – w użytkowaniu, projektowaniu i budowie

Łączna długość przyszłej S61 to prawie 210 km, z czego kierowcy już korzystają z dwóch odcinków o łącznej długości ok. 25,5 km (fragment obwodnicy Augustowa i cała obwodnica Suwałk). Podpisanie obu kontraktów oznacza, że cała pozostała część S61, blisko 185 kilometrów, jest w realizacji – w formie podpisanych umów z wykonawcami w systemie Projektuj i buduj (przygotowanie projektu, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej – ZRID) albo w budowie.

* 78,12 km – w budowie (Śniadowo – Łomża Południe, Kolno – Stawiski, Stawiski – Szczuczyn, II jezdnia obwodnicy Szczuczyna, Wysokie – Raczki)

* 66,3 km – etap uzyskiwania decyzji ZRID (Łomża Południe – Łomża Zachód, Łomża Zachód – Kolno, Szczuczyn – Ełk Południe, Ełk Południe – Wysokie)

* 43,62 km – podpisane umowy na dokończenie projektowania i budowy (Podborze – Śniadowo, Suwałki – Budzisko).

Wiosną tego roku planowane jest oddanie kierowcom II jezdni obwodnicy Szczuczyna, natomiast realizacja ostatnich odcinków S61 powinna zakończyć się w III kwartale 2023 r.

S61 Suwałki – Budzisko

Odcinek będzie miał 24,157 km długości, dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z nawierzchnią z betonu cementowego. Wartość obecnego kontraktu to przeszło miliard złotych. Wykonawcą jest firma Budimex. Budowa odcinka jest dofinansowana z unijnego programu Łącząc Europę (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Zakończenie robót planowane jest na jesień 2022 roku.

Poprzedni wykonawca, Impresa Pizzarotti, po uzyskaniu decyzji ZRID (maj 2019 r.) nie przystąpił do prowadzenia robót. GDDKiA podjęła decyzję o odstąpieniu od umowy ze względu na brak mobilizacji i faktycznych przygotowań wykonawcy do rozpoczęcia robót (m.in. nie zostały zgłoszone listy podwykonawców na usługi i roboty, a przedłożony projekt czasowej organizacji ruchu nie miał wszystkich wymaganych prawem opinii, w tym m.in. Policji).

Zgodnie z warunkami podpisanej właśnie umowy, zadaniem nowego wykonawcy będzie dokończenie projektowania (ew. optymalizacja projektu), a jeśli zajdzie taka konieczność – również zmiana decyzji ZRID, oraz wybudowanie drogi ekspresowej wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą, a także uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie oraz oddanie do użytku nowej drogi.

W ramach inwestycji powstaną 33 obiekty inżynierskie oraz dwa węzły: Suwałki Północ i Szypliszki. Zrealizowane zostaną dwa MOP-y kategorii I: Budzisko Wschód i Budzisko Zachód.

W przypadku dwóch kolejnych MOP-ów (Żubryn kat. II i Żubryn kat. III) nowy wykonawca ma zaprojektować i wykonać rezerwę terenu, makroniwelację terenu, pasy włączania i wyłączania, drogi zbiorczo-rozprowadzjące, stanowiska kontroli pojazdów wraz z miejscami postojowymi dla samochodów osobowych i ciężarowych umożlwiających przeprowadzenie kontroli, oświetlenie, przyłącza energetyczne oraz ogrodzenie.

S61 Podborze – Śniadowo

Ten odcinek S61, od węzła Podborze (z węzłem) do węzła Śniadowo (bez węzła), ma długość 19,463 km, a inwestycja obejmie dodatkowo przebudowę ok. 3 km istniejącej S8. Nowy wykonawca (firma Polaqua) sprecyzuje rodzaj nawierzchni na etapie projektu budowlanego. Wartość obecnej umowy to blisko 750 mln zł. Zadanie jest dofinansowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Zakończenie robót planowane jest na III kwartał 2023 r.

Pierwotny wykonawca, który podpisał umowę w systemie Projektuj i buduj, nie złożył nawet wniosku o wydanie decyzji ZRID. Mnożył problemy, a nawet zażądał gwarancji zapłaty (czyli potwierdzenia wypłacalności Skarbu Państwa reprezentowanego przez GDDKiA). Gdy ją otrzymał, stwierdził autorytatywnie, że gwarancja w takiej postaci go nie zadawala. W tej sytuacji, 16 maja 2019 r., GDDKiA zdecydowała o odstąpieniu od umowy.

Zgodnie z podpisaną 8 stycznia umową, zadaniem nowego wykonawcy jest uzyskanie decyzji ZRID oraz wybudowanie drogi ekspresowej wraz z całą infrastrukturą, a także uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie oraz oddanie do użytku nowej drogi. Wykonawca na etapie opracowywania projektu budowlanego dookreśli rodzaj nawierzchni na tym odcinku. W ramach inwestycji powstaną 32 obiekty inżynierskie, w tym cztery mosty, 22 wiadukty drogowe i sześć przejść dla zwierząt, a także dwa węzły drogowe (Podborze i Komorowo).

Źródło: gddkia.gov.pl

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.