Kto zapłaci za jego oczyszczenie?
Na dnie Bałtyku spoczywają bardzo niebezpieczne pozostałości po II wojnie światowej, które pod wpływem postępującego przez dziesięciolecia zjawiska korozji oraz naturalnych ruchów wody mogą w każdej chwili o sobie dać znać i to w bardzo nieprzyjemny sposób. Poparzenia rybaków i plażowiczów iperytem siarkowym, który może wywołać utratę wzroku, a nawet śmierć zdarzały się już po wojnie wielokrotnie.
Bojowe środki trujące, amunicja, paliwa i produkty ropopochodne aż z kilkuset wraków, zatopionych podczas działań wojennych statków, stanowią ogromne zagrożenie dla ekosystemu Bałtyku, co może się odbić, jeśli nie zareagujemy natychmiast, niekorzystnie na interesach Polski.
Jak czytamy w informacji Najwyższej Izby Kontroli z maja 2020 roku sprawa jest szczególnie alarmująca w przypadku dwóch wraków. Degradacja środowiska naturalnego postępuje już od wielu lat w okolicach zatopienia jednostki Stuttgart, gdzie plama olejowa wyciekającego paliwa systematyczne się powiększa i zajmuje już ok. 415 tys. m2 powierzchni, a zalegający tam mazut spowodował miejscowy całkowity zanik życia.
Podobnie lada moment będzie wyglądać sytuacja w przypadku wraku niemieckiego tankowca Franken, bowiem według badań przeprowadzonych przez Instytut Morski w Gdańsku, może w nim zalegać porażająca ilość 6 tys. ton paliw i produktów ropopochodnych.
Czasu więc na odkładanie sprawy na później już nie ma, a unieszkodliwienie i utylizacja tak ogromnej ilości zalegających na dnie Bałtyku wojennych pamiątek będą bardzo, bardzo kosztowne. Rozwiązanie palącej kwestii finansowania przedsięwzięcia znalazł jednak poseł Kacper Płażyński i poczynił nawet w tej sprawie pewne kroki, o czym donosi na Twitterze.
Kacper Płażyński@KacperPlazynski·15 paź
„Zalegające na dnie Bałtyku wraki i broń stanowią poważne zagrożenie dla życia w naszym Morzu. Zwróciłem się do ministra @MarekSurmacz o przedstawienie możliwości pociągnięcia Niemiec do pokrycia kosztów oczyszczenia naszego m. terytorialnego na podstawie obowiązujących przepisów”.
Cały list pomorskiego parlamentarzysty do ministra Surmacza z apelem o pilną debatę w tej sprawie oraz pytaniem o możliwości prawne wyegzekwowania od strony niemieckiej, która wywołała wojnę, pokrycia kosztów oczyszczenia dna pasa polskiego morza terytorialnego, na stronie:
https://mobile.twitter.com/KacperPlazynski/status/1316657083945758721
Opracowanie BC
Źródło: