“Kiedy masz wątpliwości, idź do biblioteki” – J. K. Rowling
Te słowa poczytnej pisarki niech będą zachętą dla wszystkich czytelników, dla których w szkolnej bibliotece pojawiły się gorące tytuły na długie, jesienne wieczory.
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Wąsoszu otrzymała dofinansowanie w kwocie 6200 zł na realizację zadania „Priorytet 3 – Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych”.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016-2020, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Cel ten realizowany jest przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach, oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.
Wśród zakupionych 289 pozycji książkowych każdy znajdzie coś dla siebie. Są komiksy, romanse, powieści młodzieżowe, powieści przygodowe, fantasy, “bajki pomagajki” i oczywiście lektury.
Amatorzy przygody znajdą serię „Wiedźmina” i „Persiego Jaksona”. Poszukujący dobrego humoru będą mogli pośmiać się i poznać zabawne przygody kota Garfilda, opisane w komiksowym trójpaku.
W ramach “literatury na obcasach” rekomenduję książki: „Kiedy się pojawiłeś” Jojo Moyesa, Cariny Bartsch „Zimę koloru turkusu” czy „Lato koloru wiśni” i wiele innych.
Młodzież szczególnie zainteresują powieści z serii „PLUS MINUS 16” – to skok na głęboką wodę w ich codzienne problemy opisane przez autorkę Joannę Jagiełło. Tytuły mówią same za siebie: „Czekolada z chilli”, „Kawa z kardamonem”, „Tiramisu z truskawkami”.
Po książki mogą też sięgać najmłodsi, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z czytaniem. Z pewnością zainteresują ich bajki obrazkowe, a z czasem inne pozycje, np. „Wszyscy kochają Sigge” autorek: Margareta Nordqvist, Lin Hallberg czy serię „Tappiego” – przesympatycznego wikinga.
Zapraszam – Emilia Wawrzyniak
Oprac. Es.
- Źródło: Starostwo Powiatowe w Górze