Miasto Gdańsk wspólnie z Urzędem Marszałkowskim i Europejskim Centrum Solidarności są orgnizatorami najbliższych obchodów 50. rocznicy wydarzeń krwawego Grudnia 70. Na ulicach Gdyni i Gdańska zginęły wtedy aż 24 osoby protestujące przeciwko drastycznym podwyżkom cen i komunistycznemu reżimowi.
Władza komunistyczna poczynała sobie z każdym przejawem niezadowolenia społecznego bezwzględnie. Siłowe rozwiązania nabrzmiałych problemów przy pomocy wojska i milicji były we wszystkich krajach zdominowanych przez Związek Radziecki jedynym uznawanym środkiem. Żadne negocjacje nie wchodziły w grę, każdy przejaw oporu był natychmiast brutalnie tłumiony.
Jak czytamy w portalu ecs.gda.pl do walki z robotnikami oburzonymi poczynaniami rządu Gomułki, domagającymi się poprawy warunków życia stanęli wtedy nie tylko żołnierze, funkcjonariusze MO i SB, których razem wysłano do spacyfikowania protestów 36 tysięcy, ale przeciwko protestującym obywatelom wyjechały na ulice również wojskowe pojazdy bojowe; czołgi(550) i transportery opancerzone(750).
O tych krwawych wydarzeniach nie da się, i nie można zapomnieć! Jak donosi portal radiogdansk.pl na Wybrzeżu zaplanowano w związku z 50. rocznicą Grudnia 70 kilkudniowe uroczystości, które rozpoczną się 14 grudnia od zorganizowanej online przez Europejskie Centrum Solidarności konferencji naukowej dotyczącej historii protestów społecznych w PRL-u i innych krajach bloku wschodniego. Program całej konferencji na stronie: https://ecs.gda.pl/title,STRAJKI,_MANIFESTACJE_I_ZAJSCIA_ULICZNE%E2%80%A6,pid,2146.html
Co ciekawe ECS zapowiedziało również z okazji rocznicy grudniowych demonstracji wydanie specjalnej publikacji, w której znajdą się m.in. historie i wspomnienia naocznych świadków tych zdarzeń, ich ofiar czy ratujących ich życie lekarzy. Na 15 i 16 grudnia przewidziano w Gdańsku Apel Poległych, odsłonięcie tablic upamiętniających zamordowanych, m.in. w miejscu gdzie straciło życie 6 osób oraz koncert Polskiej Filharmonii Bałtyckiej podczas, którego zostanie wykonany utwór Krzysztofa Pendereckiego skomponowany w 1980 roku i zadedykowany przez kompozytora pamięci poległych podczas wydarzeń Grudnia 70.
17 grudnia w Gdyni, gdzie w czasie grudniowych zamieszek zginęło najwięcej osób (18) przewidziano Apel Poległych pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 70, odsłonięcie tablicy pamięci ofiar wydarzeń grudniowych w Gdyni oraz wystawę plenerową przygotowaną specjalnie na tę okazję przez IPN. Nie zabraknie również koncertu i uroczystej mszy świętej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do obchodów w Gdańsku i Gdyni włączy się również Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność. Byli działacze i stoczniowcy zapalą symboliczne znicze pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku.
Więcej o programie obchodów 50. rocznicy wydarzeń Grudnia 70 na stronie:
https://m.radiogdansk.pl/wiadomosci/item/118996-apel-poleglych-odsloniecie-tablic-i-koncerty-uroczystosci-ku-czci-bohaterow-grudnia-70-w-gdansku-i-gdyni
Opracowanie BC
Źródło:
- https://m.radiogdansk.pl/wiadomosci/item/118996-apel-poleglych-odsloniecie-tablic-i-koncerty-uroczystosci-ku-czci-bohaterow-grudnia-70-w-gdansku-i-gdyni
- https://ecs.gda.pl/title,STRAJKI,_MANIFESTACJE_I_ZAJSCIA_ULICZNE%E2%80%A6,pid,2146.html
- Obraz Edmund Pelpliński, https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Grudzie%C5%84_1970