W Toruniu otwarto Park Pamięci Narodowej – wysłać zap. o L

Park Pamięci Narodowej to kolejne dzieło Rodziny Radia Maryja. Znajduje się w nim ponad 18 tysięcy nazwisk Polaków, którzy w czasie II wojny światowej z narażeniem życia ratowali Żydów. Docelowo znajdzie się w nim nawet 40 tysięcy nazwisk. Heroiczna postawa tych, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów, to dla nas szczególne zobowiązanie.

– Byśmy w naszych czasach niezależnie od światowych wiatrów politycznych, ideologicznych, różnych interesów zachowali się jak trzeba, bo tego uczy nas Chrystus, na którym Ojczyzna nasza została zbudowana i budowana – mówił o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor i założyciel Radia Maryja.

Ten park dobrze przysłuży się Polsce, podkreślał Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

– Przysłuży się przeciwstawieniu temu, co ma nas na różne sposoby pogrążyć, uderzyć w naszą godność, ale w jakimś dalej posuniętym planie także w inne nasze interesy – akcentował prezes PiS.

W obliczu oskarżeń Polski o współudział w Holokauście ta walka o prawdę jest dziś szczególnie ważna. Dlatego powstał ten park – jak mówił premier Mateusz Morawiecki – miejsce, które ma przywracać nie tylko pamięć, ale i godność.

– Przywracać godność wszystkim Polakom, całemu polskiemu narodowi, który przez perfidne kłamstwa miał być odarty ze swojej godności i odarty z prawdy o strasznych latach drugiej apokalipsy – wskazał premier RP.

To miejsce pamięci, refleksji nad wartościami, które są nam potrzebne do życia.

– Każda wspólnota, mądra wspólnota narodowa, polityczna, kulturowa, aby żyć i trwać potrzebuje tożsamości – podkreślał prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Dlatego jednym z głównych zadań rządu jest przywracanie pamięci – akcentował Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

– Walka o naszą godność, o historyczną sprawiedliwość – mówił.

Park będzie miejscem, gdzie Sprawiedliwi wśród Narodów Świata będą mogli się spotykać i przekazywać swoją historię.

– Będziemy mogli wynosić z tego miejsca dumnie podniesione głowy z tego, że jesteśmy Polakami – podkreślał Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

To miejsce łączy nas z tymi, którzy w czasach zagłady zachowali się jak trzeba – mówił Michał Zaleski, prezydent Torunia.

– Park Pamięci Narodowej jest dla nas i będzie dla następnych pokoleń wezwaniem, że na polskiej ziemi mamy zawsze zachowywać się jak trzeba, a więc jak siostry i bracia, którzy są zgodni, solidarni i spieszący sobie z pomocą – podkreślał.

Za pomoc Żydom Niemcy mordowali całe rodziny. Tylko w Polsce obowiązywało tak okrutne prawo. W ten sposób okupant chciał złamać naród, ale nie złamał. Według niektórych szacunków heroiczna postawa Polaków pozwoliła uratować nawet 200 tys. ludzkich istnień.

– Naród żydowski zawsze będzie pamiętał o ich odwadze i szlachetności – napisał w specjalnym liście na uroczystości ambasador Izraela w Polsce.

Za dzieło Parku Pamięci Narodowej podziękował w specjalnym liście prezydent Andrzej Duda.

– Godne upamiętnienie polskich Sprawiedliwych jest i na zawsze pozostanie zaszczytnym obowiązkiem Rzeczypospolitej – odczytała słowa prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, dyrektor Generalny Kancelarii Prezydenta RP.

Obowiązkiem jest walka o prawdę do czego zachęcał metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

– Nie ustawajmy w trwaniu przy prawdzie, służbie pamięci. Modlitwie o opamiętanie, o zejście z drogi nienawiści, oskarżeń i pomówień – apelował duchowny.

W Parku Pamięci Narodowej będą upamiętnieni także obywatele Ukrainy, którzy ratowali Polaków w ciężkim czasie prześladowań i mordów.

– Jest to miejsce otwarte dla wszystkich. Miejsce pamięci, edukacji, refleksji, również modlitwy, które zaprasza do przeżycia lekcji patriotyzmu, braterstwa, miłości, wiary i nadziei – podkreślał ks. bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej.

Park Pamięci Narodowej to szkoła, sanatorium, szpital dla naszych sumień, charakterów – mówił o. Janusz Sok, prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.

– Żebyśmy zawsze rozumieli, że życie ma sens, gdy je oddajemy – akcentował Janusz Sok CSsR.

Uroczystości zwieńczył koncert w wykonaniu w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

opr.JUM

źródło: Radio Maryja, TV Trwam

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.