24 maja tego roku zostanie otwarte w Skwierzynie sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej Patronki Kresowian. Miejsce będzie szczególne również ze względu na działające przy nim Centrum Pamięci o Kresowiakach oraz ekumeniczne centrum wsparcia dla żołnierzy z misji. W skwierzyńskim kościele od 1945 roku znajduje się uważany za cudotwórczy, obraz Najświętszej Marii Panny w Klewaniu, przywieziony przez kresowiaków na Ziemie Odzyskane z Wołynia.
Klewań, w którego kościele wisiał od XVII wieku obraz Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych to małe miasteczko w zachodniej Ukrainie należące od XV wieku do rodziny Czartoryskich. Obraz do Skwierzyny przywieźli tuż po wojnie polscy mieszkańcy Klewania, ratując go i inne kościelne skarby przed zniszczeniem przez Ukraińców. Oprócz wizerunku Matki Boskiej, która chroniła mieszkańców Klewania i okolic przez całą wojnę, udało im się wywieźć również chorągwie kościelne, feretron Matki Bożej Lourdańskiej, stare ornaty i ręcznie zrobioną srebrną trumienkę z relikwiami św. Bonifacego Męczennika, pochodzącą też z XVII wieku.
Dzięki modlitwie do Matki Bożej Klewańskiej już od początku zdarzały się niezwykłe przypadki uzdrowień chorych, cudownych ocaleń i szczęśliwych powrotów do domu. Było ich tak dużo, że zostały potwierdzone przez notariusza apostolskiego Baptista de Rubeis w specjalnym protokole. Mieszkańcy Klewania i okolicznych wsi doświadczyli też cudu ocalenia w czasie II wojny światowej, kiedy spędzając noce w kościele na modlitwach pod opieką Matki Bożej doznali łaski ochrony przed banderowcami.
Więcej o skwierzyńskim cudotwórczym zabytku na stronie:
https://gazetalubuska.pl/matka-boska-klewanska-to-najwazniejszy-zabytek-skwierzyny/ar/7879358
Na podstawie gazetalubuska.pl
Obraz wikipedia