PGNiG TERMIKA rozpoczęła budowę nowoczesnej elektrociepłowni gazowej, która zwiększy bezpieczeństwo energetyczne miasta, ale też przyczyni się do poprawy jakości powietrza, a tym samym komfortu życia mieszkańców.
Elektrociepłownia powstanie na terenie należącym do MPEC w Przemyślu i jest dowodem na zielony zwrot w polskiej energetyce mówił prezes PGNiG Termina Paweł Stańczyk.
– To jest inwestycja środowiskowa, która zmniejsza emisyjność jeśli chodzi o różne tlenki, pyłki. Mieszkańcy mogą czuć się bezpieczniejsi.
PGNIG chce nie tylko przejmować i modernizować istniejące ciepłownie ale też budować nowe, to ważna inwestycja dla miasta ale i grupy kapitałowej PGNiG. Ta elektrociepłownia pozwoli na dostarczanie około 11 MG ciepłą i na dostarczanie energii bo moc elektryczna to ponad 5 MW. Pozwoli to też na polepszenie warunków życia mieszkańców bo to oznacza 4300 ton CO2 mniej rocznie i 32 tony mniej dwutlenku siarki, 4,5 tony mniej bardzo szkodliwych pyłów, które wdychamy.
PGNiG inwestycje w Przemyślu bo, jak przypominał prezes spółki Podkarpacie, jest kolebką przemysłu gazowego w Polsce. W samym Przemyślu jest największe złoże eksploatowane od 60 lat, z którego wydobyto już 65 mld M3 gazu.
PGNiG w ramach oddziału Sanok zatrudnia 1,5 tysiąca osób, wydobywa tu 1,5 mld metrów sześciennych gazu. Na 35 kopalni 28 jest waśnie w województwie podkarpackim. A miejscowe złoża dają bardzo wysokiej jakości gaz. Prezes Jerzy Kwieciński mówił, że takich inwestycji będzie więcej, spółka ma zyski niedawno udało się wygrać historyczny spór z GAZPROMEM, który trwał ponad 5 lat, tym samym na konto firmy wpłynęło 6 miliardów złotych. W realizacji zadania pomogą też fundusze unijne. Z programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 20. Wartość inwestycji 26 milionów złotych z tego dofinansowanie z UE 5 mln 600.
Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki – Widzimy za sobą całe hałdy węgla, które zasilają starą elektrociepłownię, teraz wszystko może się zmienić. Dzięki inwestycji zrealizowanej w przeciągu roku dostawa energii elektrycznej i cieplnej będzie realizowana na zupełnie innych warunkach.
To ważne bo Przemyśl ma powtarzające się problemy z jakością powietrza. Ekologiczne ogrzewanie nie będzie droższe dla mieszkańców. Nowa elektrociepłownia będzie działać obok istniejącej Ciepłowni Zasanie. Latem gdy zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze energia będzie wytwarzana wyłącznie w oparciu o gaz.
Źródło: TVP3 Rzeszów-Aktualności