Z powodu koronawirusowego szaleństwa przewartościowują się potrzeby obywateli i całkowicie zmienia ich życie. Przez zakazy, nakazy i ograniczenia w wielu jego sferach, zostali skazani na siedzący tryb życia i izolację oraz odcięci od możliwości uprawiania sportu i turystyki. Pozostają jednak na szczęście wypady piesze czy rowerowe, a dzięki temu, że tym razem obywatele zakazu wstępu do lasów jeszcze nie mają, a zeszłoroczna akcja pilotażowa prowadzona w Lubsku ,,Zanocuj w lesie” cieszyła się dużym powodzeniem, i to nie tylko wśród miłośników survivalu, Lubuszanie będą mieli większą możliwość biwakowania w lesie i kontaktu z naturą, co ciekawe bez konieczności zgłaszania tego w nadleśnictwie, bez narażania się na konflikt z prawem.
Co prawda politycy rządzący uzurpujący sobie prawo bycia panami życia i śmierci obywateli ani myślą o konkretnym luzowaniu obostrzeń przed zbliżającą się majówką, ale biwakowanie na łonie natury może być dobrym wyjściem dla wszystkich tych, którzy mają już dość ograniczeń. Jak czytamy w portalu gorzow.tvp.pl wszystkie nadleśnictwa z regionu przyłączają się w tym roku do akcji ,,Zanocuj w lesie”, wyznaczając miejsca dozwolone do rekreacji z całodobowym biwakowaniem. Pierwsze rodzinne czy przyjacielskie wypady do lasu połączone z bezpłatnym nocowaniem na dziko w otoczeniu przyrody możliwe będą właśnie już podczas tegorocznej majówki. Jedyne warunki do spełnienia, to oczywiście pozostawienie po sobie miejsce w takim stanie jakim je zastaliśmy i przestrzeganie regulaminu. Chodzi o limit osób nocujących w tym samym miejscu, nie może ich być więcej niż 9, oraz o ilość noclegów na łonie natury, dopuszczone zostały maksymalnie 2 pod rząd.
W przypadku liczebniejszych grup lub dłuższego pobytu należy o tym powiadomić nadleśnictwo mailowo najpóźniej na dwa dni robocze przed planowanym noclegiem i czekać na zwrotne potwierdzenie mailowe, które oznacza zgodę. Miłośnicy gotowania na wolnym powietrzu będą mieli nawet możliwość używania w lesie kuchenek gazowych, ale dotyczy to tylko obszarów wytyczonych w zeszłym roku, biorących udział w programie pilotażowym. Mapa wyznaczonych do nocowania na dziko obszarów leśnych w Lubuskiem znajduje się na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Leśnicy mają nadzieję, że taka forma wypoczynku zagości już na stałe w planach urlopowych Polaków.
Opracowanie BC
Źródło: