Muzeum Rzemiosła w Krośnie zrealizowało trzy filmy dokumentalne o ważnych dla miasta postaciach historycznych. Powstały w ramach projektu „Majstersztyk – dzieła mistrzów krośnieńskiego rzemiosła”. I zostały sfinansowane z dotacji Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.
Dokumenty filmowe opowiadają o trzech wybitnych krośnieńskich rzemieślnikach, postaciach, o których trzeba i warto pamiętać. Jedną z nich jest Stanisław Janik organmistrz.
Magdalena Firlej, adiunkt Muzeum Rzemiosła w Krośnie – Stanisław Janik w historii Krosna miał bardzo duże znacznie. Był to nie tylko wybitny rzemieślnik, organmistrz, ale był on również wiceburmistrzem Krosna, założycielem straży pożarnej krośnieńskiej.
Wykonał instrumenty, a jako snycerz zajmował się również budowaniem ołtarzy w krośnieńskich kościołach: kapucynów, franciszkanów czy w kościele św. Wojciecha. Inna z postaci, Jan Zygmuntowicz, z wykształcenia był ślusarzem, a z zamiłowania, pszczelarzem.
Magdalena Czelna-Mikosz, Muzeum Rzemiosła w Krośnie – Przechadzając się ulicami Krosna widzimy dzieła Zygmuntowicza, oglądamy kute ogrodzenia, balustrady, okucia balkonów, jednak o samej postaci niewiele się mówi w Krośnie, więc chcieliśmy go przypomnieć.
Jan Zygmuntowicz założył Pierwszą Krajową Wytwórnię Przyborów Pszczelarskich w Krośnie, nagradzanych w kraju i za granicą. Trzeci ze zrealizowanych dokumentów filmowych opowiada o Michale Mięsowiczu, wybitnym zegarmistrzu.
Magdalena Firlej, adiunkt Muzeum Rzemiosła w Krośnie – Założył w Krośnie Pierwszą Krajową Fabrykę Zegarów Wieżowych. W jego fabryce powstawały olbrzymie mechanizmy montowane na wieżach kościelnych czy ratuszowych w wielu miastach nie tylko polskich, człowiek który zdobył w Paryżu złoty medal na międzynarodowej wystawie za swój mechanizm.
Scenariusze do filmów opracował Jakuba Kowalczyk zaś zdjęcia zrealizował Piotr Trznadel. Filmy można obejrzeć na stronie internetowej muzeum oraz You Tube.
Źródło: TVP 3 Rzeszów-Aktualności