PKP otworzyły nowy dworzec w Nidzicy

Zakończyła się budowa nowego dworca kolejowego w Nidzicy, który od 9 października służy podróżnym. Dzięki tej inwestycji powstał nie tylko nowoczesny i dostosowany do potrzeb wszystkich podróżnych obiekt, bowiem projektanci z PKP S.A. na nowo i w oryginalny sposób zaaranżowali także najbliższe otoczenie dworca.

Mieszkańcy Nidzicy i powiatu nidzickiego oraz odwiedzający miasto turyści korzystają już z nowo wybudowanego dworca, który zastąpił stary i niefunkcjonalny budynek. Nowy obiekt powstał jako jeden z tzw. Innowacyjnych Dworców Systemowych według autorskiego projektu Polskich Kolei Państwowych, w ramach którego w całym kraju do 2023 roku powstanie 40 niewielkich, nowoczesnych i proekologicznych dworców „szytych na miarę”. Część obiektów już oddano do użytku i są one pozytywnie oceniane przez podróżnych.

W Nidzicy, podobnie jak na innych tego typu stacjach, pasażerowie mają do dyspozycji ogrzewaną i klimatyzowaną poczekalnię, ogólnodostępne toalety wyposażone w przewijaki dla niemowląt, zadaszoną poczekalnię zewnętrzną, a także rozwiązania architektoniczne i użytkowe, dzięki którym cały obiekt i jego najbliższe otoczenie są w pełni przystosowane do obsługi wszystkich podróżnych, niezależnie od ich stanu zdrowia, kondycji fizycznej czy wielkości bagażu, z którym podróżują.

Do najważniejszych udogodnień, istotnych m.in. z punktu widzenia osób z niepełnosprawnościami, należy zaliczyć brak progów, szerokie przejścia, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych
i niedowidzących, dotykowe plany dworca oraz odpowiednio przystosowane toalety.

W nowym dworcu znalazły się także pomieszczenia kasy biletowej oraz urządzenia Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, na który składają się wyświetlacze z informacjami o odjazdach i przyjazdach pociągów oraz nagłośnienie do komunikatów głosowych.

Tworząc program Innowacyjnych Dworców Systemowych, PKP zadbały także o rozwiązania proekologiczne, takie jak panele fotowoltaiczne, odzyskiwanie wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED czy pompy ciepła. Całości dopełniają systemy bezpieczeństwa: monitoring oraz sygnalizacja włamania i napadu.

Co zatem wyróżnia nidzicki dworzec od innych, podobnych obiektów budowanych w całym kraju? Dominantą architektoniczną i elementem rozdzielającą dwie części jednokondygnacyjnego budynku (zamkniętą przeszkloną od otwartej) jest wieża zegarowa, jednak na szczególną uwagę zwraca elewacja wykonana z paneli HPL w ciekawej kolorystyce. Wewnątrz budynku zaprojektowany został pokój zabaw dla dzieci, w którym największą atrakcją jest „pulpit sterowniczy lokomotywy” zainstalowany z myślą o najmłodszych pasażerach i pasjonatach kolei.

Dworzec w Nidzicy to kolejna ukończona inwestycja w województwie warmińsko-mazurskim i zarazem bardzo dobry przykład tego, że budowa czy modernizacja dworca kolejowego to nie tylko, co oczywiste, poprawa standardu obsługi pasażerów, ale także możliwość współtworzenia przestrzeni miejskiej poprzez jej rewitalizację. Mam nadzieję, że nowy dworzec będzie dobrze służył mieszkańcom Nidzicy i regionu oraz ich gościom

– mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dzięki zrealizowanej inwestycji nie do poznania zmieniła się przestrzeń wokół dworca kolejowego. Pojawiły się nowe nawierzchnie, 7 miejsc parkingowych, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami oraz takie elementy małej architektury jak ławki, kosze na śmieci i pojemna wiata rowerowa z dwoma stacjami naprawy jednośladów.

Nową funkcję będzie pełniła dawna rampa, która zamieniona została w strefę relaksu. Nie przypomina już miejsca do przeładunku towarów, a obszerny wypoczynkowy taras czy skwer z ławkami, stolikami i zielenią w donicach. Na placu przed dworcem znalazły się także nasadzenia zieleni.

Ten nowoczesny dworzec to drugi, po dworcu Olsztyn Zachodni, obiekt oddany do użytku w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo – Olsztyn” realizowanego dzięki dofinansowaniu ze środków UE w wysokości prawie 400 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia

– dodaje Joanna Lech, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Całkowity koszt inwestycji to 17,5 mln zł brutto. Nowy dworzec wraz z najbliższym otoczeniem zaprojektowane zostały przez zespół projektowy z PKP S.A., a wykonawcą robót budowlanych jest firma A-Projekt Sp. z o.o. z Warszawy. Budowa Innowacyjnego Dworca Systemowego w Nidzicy jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.