Marszałek chce rozbudować Port Lotniczy Lublin. W planach też nowe uzdrowisko w regionie

Lotnisko Lublin (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Rozbudowa lotniska w Świdniku do pełnienia funkcji cargo, budowa obwodnic m.in. Nałęczowa i Hrubieszowa czy utworzenie nowego uzdrowiska w regionie – to niektóre z pomysłów zgłoszonych przez województwo lubelskie do Krajowego Planu Odbudowy. Wszystkich propozycji jest 36. Wiadomo, że nie na wszystko starczy pieniędzy.

Polska w ramach Krajowego Planu Odbudowy ma dostać z Brukseli 57 mld euro. Pieniądze z unijnego instrumentu Next Generation EU mają być przeznaczone na przyspieszenie odradzania się europejskiej gospodarki po pandemii Covid-19 i przeciwdziałanie skutkom podobnych kryzysów w przyszłości.

Na razie nie wiadomo, jaka część tej kwoty trafi do naszego regionu. Władze województwa zgłosiły 36 pomysłów, które zostały przekazane Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej. Co znalazło się na liście?

– Jedną z ważniejszych, jeśli nie najważniejszą, jest przebudowa lotniska w Świdniku. Chodzi o stworzenie infrastruktury niezbędnej do pełnienia funkcji cargo. To byłaby ogromna szansa nie tylko dla Portu Lotniczego Lublin, ale dla całego regionu. Tą drogą mogłyby być eksportowane chociażby płody rolne wytwarzane przez lubelskich rolników, ale nie tylko –przekonuje Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego.

Wśród równie ważnych projektów wymienia te związane z inwestycjami w szpitale czy wsparciem szkół w organizacji nauczania hybrydowego.

Ale są też pomysły dotyczące poprawy drogowej infrastruktury. Chodzi m.in. o budowę obwodnic Białej Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego, Nałęczowa, Hrubieszowa czy Tarnogrodu.

Wśród propozycji związanych z przyrodą znajdziemy za to m.in. rewitalizację Zalewu Zembrzyckiego w Lublinie, na którą pieniędzy szuka obecnie państwowa spółka Wody Polskie.

W planach jest też utworzenie w regionie trzeciego po Nałęczowie i Krasnobrodzie uzdrowiska.

Wykaz lubelskich propozycji znajduje się w naszej galerii zdjęć.

– Mamy kilka gmin, które starają się o przyznanie takiego statusu. Ale chyba najbliżej otrzymania go jest Biszcza. Dlatego przygotowaliśmy wniosek stworzenia szpitala uzdrowiskowego w tej miejscowości – dodaje wicemarszałek.

O tym, jakie cele zostaną zrealizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy zdecyduje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Nieoficjalnie mówi się jednak, że do naszego regionu może trafić kwota rzędu kilkuset milionów euro, podczas gdy koszt wszystkich projektów zgłoszonych przez województwo lubelskie szacowany jest na kilka miliardów w unijnej walucie.

– Liczymy się z tym, że nie na wszystko otrzymamy środki – przyznaje Mulawa.

Resort projekt KPO powinien przekazać Komisji Europejskiej do końca października. Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl zapowiedziała, że dokument będzie gotowy jeszcze we wrześniu. O tym, jakie pieniądze trafią do województwa lubelskiego dowiemy się jednak dopiero w przyszłym roku. Fundusze powinny zostać wydane do 2026 roku.

25f4ef17141fe0e339c24d75b68f6bcd.png

Za:

Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.