Już niedługo pierwszy w Trójmieście dystrybutor wodoru

Ponieważ paliwa kopalne nie wpisują się w wyjątkowo mocno rozdmuchany na świecie trend ekologiczny, oczywiście tylko i wyłącznie dla dobra ludzkości, wiele osób zadaje sobie pytanie czy wodór rzeczywiście ma szanse stać się paliwem przyszłości. Zdania są podzielone, ale gdańska Grupa Lotos ma pewność, że tak i planuje już budowę w Trójmieście pierwszego punktu tankowania wodoru, choć jak na razie aut napędzanych w ten sposób w Polsce jak na lekarstwo. Ale trudno się dziwić, brak w kraju infrastruktury do tankowania na pewno nie zachęca do ich nabywania.              

Czy rzeczywiście nie emitujące auta napędzane wodorem, który można w dodatku pozyskiwać nie tylko w procesie przetwarzania paliw kopalnych, ale również stanowiących coraz większy problem w kraju odpadów komunalnych czy nawet wody, będą ekonomiczne i ekologiczne? Czy też mamy raczej do czynienia z kolejną wielką manipulacją wielkich korporacji? Jak na razie koszty eksploatacji pojazdów zasilanych ogniwami wodorowymi nie wyglądają zachęcająco i na wiarę trzeba przyjąć, że dynamiczny rozwój motoryzacji w tym kierunku spowoduje, że koszty wykorzystania wodoru do napędu aut w przyszłości znacznie spadną.             

A co do źródeł pozyskiwania wodoru jak i jego oddziaływania na środowisko, to zachodzą duże wątpliwości czy jego produkcja na skalę przemysłową rzeczywiście będzie taka ekologiczna jak próbuje się wszystkim wmówić, tym bardziej, że pozyskiwanie tzw. zielonego wodoru w procesie hydrolizy wody jest znacznie mniej opłacalne niż w przypadku wykorzystania do tego paliw kopalnych. Jak wiadomo liczy się tylko kasa i jeszcze raz kasa, a cała ta ekologiczna otoczka doskonale służy temu aby ją zdobyć. No i na koniec nie należy zapominać o niezwykle wybuchowym charakterze wodoru, który może nieźle w środowisku człowieka namieszać.           

Jak czytamy w portalu trojmiasto.pl pierwszy dystrybutor wodoru w Trójmieście powstanie wkrótce w Gdańsku. Będzie przystosowany zarówno dla użytkowników pojazdów osobowych jak i autobusów oraz samochodów ciężarowych. Inwestycja zostanie przeprowadzona z w ramach projektu Pure H2 finansowanego w 20 proc. ze środków unijnych, obejmującego oprócz budowy stacji tankowania wodoru i instalacji do jego dystrybucji również instalacji do oczyszczania wodoru. Planowany przez Grupę Lotos czas realizacji zadania, to trzy najbliższe lata.       

Opracowanie BC 


Źródło:   

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.