Planowana strategiczna inwestycja Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, budowa głębokowodnego kontenerowego portu zewnętrznego przystosowanego do obsługi dwóch dużych jednostek jednocześnie, wywołała wielkie poruszenie u naszych sąsiadów za zachodnią granicą. Jak donosi portal rp.pl w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie odezwali się przeciwnicy inwestycji.
Upatrują oni w budowie terminalu w Świnoujściu wielkie zagrożenia dla środowiska naturalnego i turystyki w pobliskich niemieckich nadbałtyckich kurortach zlokalizowanych na wyspie Uznam. Wśród nich wymieniają możliwe awarie statków i związane z tym zanieczyszczenie paliwem wód przybrzeżnych, większe zanieczyszczenie powietrza oraz erozję plaż spotęgowaną zarówno samą budową jak i późniejszą eksploatacją nowego portu.
Jak czytamy w portalu rp.pl największe larum podnieśli politycy z gminy Heringsdorf na wyspie Uznam, dostrzegając już negatywne skutki inwestycji po polskiej stronie, choć się jeszcze nie zaczęła, i to nie tylko dla lokalnej branży turystycznej, ale i rybołówstwa. Do tego regionalna gazeta Ostsee-Zeitung zwróciła się do władz Świnoujścia chcąc się dowiedzieć czy przeprowadzono ,,analizy możliwych skutków dla strony niemieckiej”, oraz co ciekawe z pytaniem o ,,przygotowanie środków kompensacyjnych dla mieszkańców terenów, którzy mogliby zostać poszkodowani, gdyby doszło do zniszczenia środowiska naturalnego”.
Właściwie trudno byłoby się temu dziwić, że strona niemiecka dmucha na zimne, gdyby nie to, że jak czytamy w portalu rp.pl Niemcy nie mają podobnych obiekcji w przypadku własnej rozbudowy portu w Lubece, też leżącego w pobliżu dwóch morskich kurortów: Timmendorfer Strand i Neindorf. Najwyraźniej budowa terminalu do przeładunku celulozy i jego eksploatacja, w tym wypadku nie będzie miała tak zgubnego wpływu na środowisko jak w ich przewidywaniach polska inwestycja.
Żeby nie pozostać jednak posądzonym w tej sprawie o stronniczość wypada za portalem rp.pl donieść, że w Niemczech pojawiły się nie tylko głosy przeciwników, ale również zwolenników inwestycji, którzy dostrzegli również dla Niemców w niej potencjał. Jednym z nich jest współpracownik premier Meklemburgii-Pomorze Przednie, pełniący funkcję parlamentarnego sekretarza stanu, który w dostępie do głębokowodnego portu kontenerowego w Świnoujściu widzi również korzyści dla rozwoju niemieckich landów transgranicznych.
Więcej na stronie: https://www.rp.pl/Transport-morski/304059973-Niemiecki-spor-o-polski-port-kontenerowy.html
Opracowanie BC
Źródło: