Stowarzyszenie RKW współorganizatorem Festiwalu „OKNO” w Warszawie

V Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „Okno” w 2016 roku odbędzie się w Warszawie. W organizację włączyli się Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów- Ruch Kontroli Władzy, Stowarzyszenie Ruch Republikański  Inicjatywa, która powstała z myślą o twórcach kina, których pasją jest odkrywanie i utrwalanie na „taśmie” filmowej niezwykłych historii ludzkich ukrytych w pozorze zwyczajności ludzkiej egzystencji ma za sobą cztery edycje.

Dwukrotnie, w roku 2012 i 2013, festiwalowi udzieliło gościny miasto Ełk. Dwa ostatnie przeglądy natomiast odbyły się w Pszczynie. W ich trakcie prezentowane były filmy twórców spoza głównego nurtu życia kulturalnego i artystycznego.

Na pierwszej edycji festiwalu główną nagrodę otrzymało dzieło Artura Pilarczyka „Weronika i jej chłopcy” za obraz ludzi, naszych rodaków, których Polska opuściła, mimo, że oni przy niej wiernie trwają.

W 2013 roku Grand Prix zdobyli twórcy filmu ”Święty płomień” – Maciej Grabysa i Jarosław Mańka. Autorzy filmu nawiązują do tragicznej historii Walentego Badylaka, który w akcie protestu wobec przemilczenia Zbrodni Katyńskiej przez władze PRL dokonał w 1980 roku samospalenia na Rynku Głównym w Krakowie.

Film „Skrzyżowanie” w reżyserii Tomasza Saja, nagrodzony w 2014 roku Grand Prix Festiwalu, to filmowa opowieść o  brutalnych represjach, o „drodze krzyżowej” jaką musieli przejść robotnicy Kraśnika i ich rodziny po tym, jak w roku 1959 stanęli w obronie miejscowego krzyża.

Organizatorzy zapraszają zarówno amatorów jak i profesjonalistów, do udziału w pokazie Filmu Niezależnego, który odbędzie w maju 2016 roku w siedzibie SDP ul. Foksal 3/5 w Warszawie.

Wszystkie dzieła zakwalifikowane do konkursu będą pokazywane w różnych zakątkach Polski i zagranicą w ramach Objazdowego Kina Niezależnego „Okno”. Regulamin oraz kartę zgłoszenia znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.ruchrepublikanski.org,www.strefaobywatelska.boo.pl, stowarzyszenierkw.org Termin zgłoszeń upływa 30 kwietnia 2016 roku

Karta zgłoszenia do festiwalu do pobrania TUTAJ.

Regulamin festiwalu do pobrania TUTAJ.

Organizatorzy Festiwalu:
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich
Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów – Ruch Kontroli Władzy
Stowarzyszenie Ruch Republikański

Patroni Medialni:
Radio Wnet
„Najwyższy Czas”
Wydawnictwo Biały Kruk
Niepoprawne Radio
„Gazeta Polska”
niezależna.pl
prawy.pl