Wszystko po nowemu. Zacznę od uniwersytetu, ale zanim wspomnę o nowym kierunku na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, to najpierw kilka słów o tej uczelni. Wg mojej opinii wyrobionej przez lata obserwacji, w jej murach od zawsze występowało siedlisko lansowania lewackiego stylu rozumowania, czy to kiedyś gdy nazywała się Wyższą Szkołą Pedagogiczną, czy niedawno jeszcze Akademią Bydgoską. Również dzisiaj uczelnia, już w randze uniwersytetu, niczym nie wyróżnia się od prawie wszystkich uczelni humanistycznych. Ostatnimi laty nasz UKW zhańbił się rektorskim zakazem wynajęcia sali do zwykłego spotkania dyskusyjnego z redaktorem Stanisławem Michalkiewiczem. W państwowej uczelni, żyjącej z naszych podatków, lewackie władze zakazują akademickiej dyskusji! Nieważne są jego argumenty potencjalnego prelegenta, że mówi prawdę o wielu faktach. Dla lewactwa ma on jednak zasadniczą wadę – nie jest poprawny politycznie. Mówi prawdę chociażby o antypolskich działaniach izraelickiego lobby amerykańskiego czy o „ideologii elgiebeteetc”, więc redaktor i publicysta Michalkiewicz jest po prostu na „czerwonym indeksie” tego środowiska neomarksistowsko-lesbiańskiego (jak mawia Marek Jan Chodakiewicz). Tak więc taki rektorski zakaz, bezprawny zresztą, spokojnie w tym naszym „czerwonym grodzie nad Brdą” jest akceptowany, protestu jakoś nie widziałem. Gdyby tak nadredaktor Michnik zjawił się tutaj i jacyś organizatorzy chcieli mu zrobić „występ” na UKW, to co innego. Lewackie władze z pewnością znalazłyby miejsce, czas i pomogły w reklamowaniu spotkania. A czym się różni taki Michnik, od takiego Michalkiewicza? Ich nazwiska zaczynają od liter „mich” i to znani od dziesiątków lat publicyści, bardzo ostro się wypowiadający, ale stojący na przeciwnych pozycjach stron polityczno-patriotyczno-moralnych. Władze państwowej uczelni UKW w bezczelny wprost sposób zakazują jednak możliwości zaprezentowania myśli akurat temu redaktorowi, który ma odmienne poglądy od „lewackich”.
A na UKW otwarto nowy kierunek studiów: PRAWO studia jednolite magisterskie, pięcioletnie. Po raz pierwszy zaczną się w październiku 2021r. Czym mają się różnić akurat te studia na UKW od reszty studiów prawniczych na innych uniwersytetach w Polsce? Z informacji UKW dowiadujemy się o planach tych studiów: „Łączą bowiem to, co charakterystyczne i utrwalone od wieków w kształceniu prawników, tj. kanon przedmiotów prawniczych obejmujących wszystkie klasyczne i nowo wyodrębniające się dyscypliny prawa z praktycznym podejściem do takiego kształcenia. Składają się na nie praktyki zawodowe, liczne nowoczesne konwersatoria i inne formy zdobywania wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. Duży nacisk położony został na przedmioty ściśle kształtujące umiejętności praktyczne ważne w pracy prawnika: sporządzania pism procesowych oraz rozwiazywania konkretnych problemów prawnych.
Prowadzącymi te przedmioty będą osoby posiadające doświadczenie praktyczne zdobyte w sądach, prokuraturach czy samorządach prawniczych. W wielu przypadkach to nadal osoby czynne zawodowo i dzięki temu mające styczność z codziennymi wyzwaniami jakie stawiają przed nami regulacje prawne.”
Zobaczymy jaki będzie dobór kadry, ale nie można mieć złudzeń co do „jakości ideologicznej” , nie będzie tu zapewne przypadkowych przedstawicieli „najwyższej kasty”. Zobaczymy i zaprezentujemy skład w październiku. Może nawet zorganizujemy jakieś spotkanie z prawnikami, sędziami, a dla równowagi spoza tej kasty? Och, oczywiście jeśli JE Rektor i władze uczelni łaskawie zezwolą, przecież to ich folwark, choć za nasze pieniądze. Będziemy punktować i prezentować.
Powołana nowiutka politechnika bydgoska, choć z 70-cio letnim doświadczeniem, formalnie pod tą nową nazwa i logo, zacznie działać od 1 września 2021r. Władze Politechniki Bydgoskiej zapowiadają powstanie w strukturach Uczelni nowego, ósmego już wydziału – Wydziału Sztuk Projektowych. Jednostka powstanie na bazie dotychczasowych doświadczeń, kadry i infrastruktury związanej ze wzornictwem oraz architekturą wnętrz. Również z zainteresowaniem będziemy zaglądać do politechnicznych „projektów”, w końcu to wszystko za nasze pieniądze.
opr. Klemens
źródło: komunikaty UM Bydgoszcz; https://www.utp.edu.pl; https://www.ukw.edu.pl