4 marca 2021 r., o godz.11.00, w IX Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Częstochowie, przy ul. Jasnogórskiej 8, odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej antykomunistyczną organizację „Wolną Młodzież”. W uroczystości weźmie udział dr Jarosław Szarek, prezes IPN.
Antykomunistyczna organizacja młodzieżowa „Wolna Młodzież” działała w Częstochowie w latach 1949-1953. Założyli ją uczniowie z ówczesnego Państwowego Liceum Pedagogicznego, które mieściło się w budynku obecnego IX Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida przy ul. Jasnogórskiej. Organizacja nawiązywała przy tym do tradycji „Szarych Szeregów” i ruchu harcerskiego, z których wywodziła się część członków. Za cel stawiano sobie wychowanie w duchu wierności niepodległej Polsce, uświadomieniu, że od 1944-1945 r. Rzeczpospolita jest zniewolona przez Związek Sowiecki, a komunistyczna władza wyniszcza inteligencję i patriotów, prowadząc politykę „wychowania” posłusznych sobie kadr. W dalszej perspektywie planowano podjęcie czynnej, zbrojnej walki z narzuconym ustrojem i jego przedstawicielami. Poza szkoleniem ideologicznym grup młodzieży (zgrupowanych w sekcjach po ok. 5-6 osób, nieznających innych członków), szkoleniem w zakresie pomocy sanitarnej i tzw. małego sabotażu (np. organizowano akcje przecinania wojskowych i milicyjnych kabli telefonicznych), produkowano i rozpowszechniano antykomunistyczne ulotki, gromadzono niezbędne środki (broń i amunicję, opatrunkowe). Sporządzano spisy i plany komisariatów i posterunków MO oraz siedzib UB. Do organizacji należała nie tylko młodzież ówczesnego Liceum Pedagogicznego w Częstochowie, ale również innych szkół, np. Technikum Handlowego, Liceum ss. Nazaretanek, Liceum im. R. Traugutta, Technikum Włókienniczego i Wyższej Szkoły Ekonomicznej. Niektóre z sekcji działały również w szkołach poza Częstochową (np. we Włoszczowej). Absolwenci średnich szkół częstochowskich, którzy zaczęli studia w Warszawie, założyli przy tym tutaj tzw. zgrupowanie mazowieckie „Wolnej Młodzieży”, skupiającej studentów.
W czerwcu-sierpniu 1953 r. w wyniku inwigilacji służb bezpieczeństwa PRL doszło do licznych aresztowań członków organizacji zarówno w Częstochowie, jak i w Warszawie. Niemal wszyscy zostali skazani na kilkumiesięczne lub wieloletnie więzienia (nawet 12 lat), co położyło się cieniem na całym ich życiu.
Na stronach IPN możemy przeczytać biogramy bohaterów:
- Kazimierza Jachimowskiego
- Mariana Jaksendera
- Jana Jura
- Teresy Otrębskiej – Pająk
- Barbary Radeckiej – Jura
- Edwarda Sendela
a także możemy zobaczyć treść wyroku wydanego przez stalinowski sąd.
źródło 1: https://katowice.ipn.gov.pl/pl3/aktualnosci/138641,Odsloniecie-tablicy-upamietniajacej-antykomunistyczna-organizacje-mlodziezowa-Wo.html
źródło 2: „Wolna Młodzież. Dokumenty i relacje z dziejów antykomunistycznego ruchu oporu 1949-1953“ Częstochowa 1995
cem
I truly love your blog.. Very nice colors & theme.
Did you develop this site yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own blog and would love to find out where you got this from or what the theme is called.
Appreciate it! http://harmonyhomesltd.com/Ivermectinum-pharmacology.html