Z uwagi na opieszałość sądowych Wydziałów Ksiąg Wieczystych w trójmieście banki chcą wypowiadać umowy kredytowe

Z roku na rok rośnie liczba spraw rozpatrywanych przez sądowe Wydziały Ksiąg Wieczystych. Z tego powodu w Gdańsku trzeba czekać nawet 10 miesięcy na dokonanie zmiany wpisu w sądzie – pisze portal m.trojmiasto.pl.

Aby móc rozporządzać świeżo nabytą nieruchomością lub chociażby zaciągać kredyty pod jej zastaw trzeba dysponować nie tylko aktem własności ale także wpisem do ksiąg wieczystych. Redakcja portalu m.trojmiasto.pl opisuje przykłady mieszkańców tej metropolii, którzy miesiącami oczekują na dokonanie takiego wpisu. Niektórym z nich banki grożą wypowiedzeniem umowy kredytu pobranego na zakup ich domu czy mieszkania, ponieważ nie mogą uzyskać wymaganego zabezpieczenia dla udzielonego kredytu w postaci wpisu do księgi wieczystej. Jeden z czytelników udał się niedawno do sądu,aby uzyskać przyspieszenie wpisu swojej nieruchomości do ksiąg. Dowiedział się wtedy, że obecnie realizowane są wpisy z sierpnia ubiegłego roku. Napisał więc podanie o przyspieszenie argumentując, że do czasu uzyskania wpisu do księgo musi płacić wyższe raty. Jego podanie zostało jednak odrzucone.

– tłumaczy na łamach portalu Katarzyna Sulewska, kierownik Wydziału III Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ.

– Niestety Wydział Ksiąg Wieczystych nie ma określonego ustawowo terminu na rozpoznanie wniosku

– wyjaśnia Ewelina Krefft z Oddziału Administracyjnego V Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Gdyni.

– W pojedynczych sprawach uczestnicy składają wnioski o przyspieszenie rozpoznania, uzasadniając je np. wyjątkową sytuacją życiową, są one kierowane do przewodniczącego Wydziału.


Z artykułu dowiadujemy się także, że ani Kodeks postępowania cywilnego, ani ustawa o księgach wieczystych i hipotece nie wskazuje czasu trwania postępowania wieczystoksięgowego i terminu, w jakim wniosek o dokonanie wpisu ma zostać rozpoznany. Nie należy oczekiwać zatem rychłych zmian, ponieważ urzędnicy nie działają w tym przypadku pod żadnym przymusem. Radca prawny Agnieszka Drożdż-Wilk wyjaśnia jednak, że:

Postępowanie wieczystoksięgowe, podobnie jak w każdej innej kategorii spraw rozpoznawanych przez sąd, powinno być prowadzone z zachowaniem wyrażonej w art. 45 Konstytucji gwarancji rozpatrzenia sprawy obywatela bez nieuzasadnionej zwłoki. Problem jednak w tym, że w stosunku do tzw. „mocy przerobowych” czyli obsady referendarsko-sędziowskiej wydziałów wieczystoksięgowych, spraw jest po prostu zbyt wiele. W Gdańsku okres oczekiwania na wpis do księgi wydłużył się zatem z około sześciu miesięcy w roku 2019 do ośmiu miesięcy i więcej w roku 2020.


Radca prawny Aneta Wasiluk sugeruje, żeby po bezskutecznej prośbie o przyspieszenie załatwienia naszej sprawy złożyć skargę na sędziego zajmującego się naszą sprawą do prezesa sądu. Inną możliwością jest także wniesienie skargi na przewlekłość postępowania. Należy wtedy wykazać, że z uwagi na nieskomplikowany charakter naszej sprawy wydłużanie załatwienia jej przez sąd nie jest uzasadnione.


Oprac. ŁC

Na podstawie:

  • m.trojmiasto.pl
  • https://m.trojmiasto.pl/dom/Ksiegi-wieczyste-Nawet-10-miesiecy-oczekiwania-na-wpis-n145588.html.
  • Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.