„Dołączycie się do tej akcji i zbierzecie się na swoich granicach?”.
Po internetowej petycji jednej z mieszkanek Gubina do premiera w sprawie trudnej sytuacji lubuszan na co dzień pracujących po drugiej stronie granicy, to już druga inicjatywa społeczności transgranicznej w obronie pracy i życia. Świadczy to o tym jak wielka jest skala problemu i dramatu tych ludzi, o których rząd zapomniał.
Tym razem mieszkańcy Zgorzelca postanowili zwrócić uwagę polityków ignorujących problem oraz traktujących go marginalnie i zjednoczyć siły wszystkich mieszkańców miejscowości przygranicznych organizując na Facebooku akcję „Wpuśćcie nas do pracy! Wpuśćcie nas do domu!”. Inicjatorzy akcji zachęcają również do wzięcia udziału w bezpiecznej manifestacji.
Koordynatorzy akcji pomagają mieszkańcom transgranicznym sprawę nagłośnić. Jak twierdzi jeden z nich Michał Niebudek: „Akcja powstała jako ewolucja pomysłów o podpisywanie petycji. Na razie akcja jest w fazie organizacji. Zainteresowanie jest jednak bardzo duże. W ciągu niecałej godziny skoczyło do liczby trzycyfrowej i rośnie jak na drożdżach. To najczęściej osoby rozdzielone z członkami rodziny bądź borykające się z utratą pracy czy też obniżonym zarobkiem”.
Podobnie tragizm sytuacji i konieczność szybkiego zwrócenia na nią uwagi władz widzi drugi koordynator akcji Paweł Cybulak: „Ludzie nie dość, że nie mogą dojechać do pracy, to nie mogą też wrócić do swoich mieszkań i domów! Na granicach nie ma pozwolenia na przekazywanie towarów, co nie do końca jest zgodne z prawem. Są też osoby, które mieszkają w Niemczech i nie mogą otrzymać leków z Polski. Problemy mają również kobiety w ciąży, które maja lekarzy po drugiej stronie granicy. Członkowie rodzin są od siebie odcięci. Szczególnie trudna sytuacja dotyka osób, które żyją na trzech granicach, np. mieszkają w Polsce, pracują w Czechach, a rodzinę mają w Niemczech”.
Na podstawie gazetalubuska.pl
https://gazetalubuska.pl/koronawirus-coraz-wiecej-mieszkancow-przygranicznych-miast-chce-zniesienia-kwarantanny-dla-pracujacych-za-granica-powstaja/ar/c1-14925942
Oprac. BC
Obraz geralt z Pixabay