Sejm wyłonił siedmiu członków do nowego składu Państwowej Komisji Wyborczej

Sejm wskazał w piątek siedmiu członków Państwowej Komisji Wyborczej. Izba zdecydowała, że w Komisji zasiądą: Ryszard Balicki, Zbigniew Cieślak, Liwiusz Laska, Dariusz Lasocki, Maciej Miłosz, Arkadiusz Pikulik oraz Konrad Składowski.

Za kandydaturami opowiedziało się 423 posłów, 8 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego, która weszła w życie w styczniu 2018 r., prezydent powołać ma nową PKW w ciągu 100 dni od dnia wyborów do Sejmu. Siedmiu na dziewięciu członków PKW powołuje Sejm, a dwóch sędziów pochodzić będzie z Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W piątek Sejm wybrał siedmiu członków PKW. Trzech z nich wskazał klub PiS, dwóch – Koalicja Obywatelska, po jednym zgłosiły kluby Lewicy oraz PSL-Kukiz’15.

Z rekomendacji PiS w PKW zasiądą: Zbigniew Cieślak, Dariusz Lasocki oraz Arkadiusz Pikulik. Koalicja Obywatelska zgłosiła do Komisji Ryszarda Balickiego oraz Konrada Składowskiego. Lewica wskazała Liwiusza Laskę, natomiast PSL-Kukiz’15 – Macieja Miłosza.

Zbigniew Cieślak jest doktorem habilitowanym nauk prawnych. W latach 2006-15 był sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Od grudnia 2014 r. zasiada w Państwowej Komisji Wyborczej, obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego PKW.

Ryszard Balicki jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, specjalistą w zakresie prawa konstytucyjnego, wykładowcą Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 2010-11 był stałym ekspertem Komisji Nadzwyczajnej Sejmu RP do rozpatrzenia projektów ustaw o zmianie Konstytucji RP oraz ekspertem podkomisji ds. opracowania „rozdziału europejskiego”.

Liwiusz Laska jest doktorem nauk prawnych. W latach 2016-18 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. W latach 2014-18 był prezesem Fundacji Praw Obywatelskich. Od 2018 r. jest ekspertem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Dariusz Lasocki jest radcą prawnym, radnym m.st. Warszawy wybranym z listy PiS. W 2007 r. pracował jako urzędnik w kancelarii premiera, był doradcą wicepremiera Przemysława Gosiewskiego. W latach 2010-18 był radnym PiS w warszawskiej dzielnicy Praga-Południe.

Maciej Miłosz jest radcą prawnym i adwokatem, sędzią Trybunału Stanu VIII kadencji Sejmu.

Arkadiusz Pikulik jest adwokatem.

Konrad Składowski jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, profesorem Uniwersytetu Łódzkiego; specjalizuje się w prawie wyborczym.

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego, kandydaci do PKW wskazywani przez Sejm muszą posiadać kwalifikacje do zajmowania stanowiska sędziego lub mieć co najmniej trzyletni staż pracy jako: prokurator, adwokat, radca prawny albo być profesorem lub doktorem habilitowanym nauk prawnych. Ich kadencja będzie wynosić cztery lata, kadencja pozostałych dwóch sędziów wyniesie dziewięć lat.