Szanowni Państwo,
chciałbym dziś zainteresować Was tematem zmian lub dodaniem całkiem nowych przepisów w Ordynacji Wyborczej czyli krótko mówiąc w przepisach Kodeksu Wyborczego. Wiemy jak wiele emocji przynosi nam wszystkim dzień każdych wyborów. Można te emocje nieco zmniejszyć, wprowadzając kilka zmian usprawniających proces, w którym – być może dzięki temu – mógłby wziąć udział, tym razem z chęcią, większy odsetek naszego społeczeństwa.
Bardzo przydatne będą w prawidłowym przebiegu głosowań, te propozycje, które już padły z ust osób
bliskich obecnemu rządowi, i które rząd chce wprowadzić.
Kamery w każdym lokalu wyborczym na pewno w dużym stopniu odetną chęć ewentualnych manipulacji, ale niestety nie w 100%. Będą zabezpieczały pewnie możliwe manipulacje ze strony członków Komisji Wyborczych. Ale czy ze strony wyborców?
Nie wiem oczywiście jak będą zabezpieczane karty wyborcze. Myślę, że sama przezroczysta urna nie jest żadnym zabezpieczeniem, jeśli przy urnie nie będzie obowiązkowo kogoś z członków KW odbierającego każdą kartę wyborczą osobno i wrzucającego ją do urny oczywiście w towarzystwie wyborcy. Można twierdzić, że np. komplet kart wyborczych wrzucany do urny się rozleci i będzie można zaobserwować czy są autentyczne, ale i tak ktoś musi stać przy urnie, żeby ten fakt móc ocenić.
Przecież prawo nie dopuści do zainstalowania kamer w kabinach do głosowania, a właśnie tam można bardzo łatwo jest podmienić karty wyborcze, jeśli nie będą one specjalnie zabezpieczone.
Po tym pozostaje już tylko spokojnie wrzucić taką kartę do urny. Pomagają w takiej manipulacji oczywiście, zasłony w kabinach, no ale tego nie da się wyeliminować.
Chociaż, gdybyśmy zasłony zlikwidowali ? No bo, w czym one nam pomagają przy skreślaniu kandydata? I tak stoimy tyłem do wnętrza lokalu wyborczego. A tak członkowie KW mogą obserwować spokojnie osoby głosujące na wypadek ewentualnych manipulacji.
Na dzień wyborów należałoby powołać lotne patrole złożone z funkcjonariusza Policji i przedstawicieli ludności do objazdu danego rejonu, i uniemożliwienia prób sprzedawania głosów. Wiem, że takie patrole nie są przyjemnie kojarzone w historii. Ale, żeby nie żałować – może warto.
Należałoby w nowej edycji przepisów dodać możliwość fotografowania i nagrywania przez członków KW oraz Mężów Zaufania scen czy zdarzeń w lokalu wyborczym w ciągu całego dnia dyżuru KW.
Umożliwić należy Mężom zaufania status organu kontrolnego prac członków KW i odwrotnie.
Należy pomyśleć o pewnej gratyfikacji finansowej za pracę Mężom Zaufania.
Proszę sobie wyobrazić, że np. Lębork jest miastem, w którym po pierwszym pytaniu kandydata : „..ale wie Pani/Pan, że jest to funkcja czysto społeczna ?…”, pada od razu odpowiedź : „…a to nie, dziękuję..”. I rozmowa się kończy.
Jak widzimy – tak działają przesadne swobody obywatelskie na umysły społeczeństwa.
To pierwsza część tematu Wybory. Część zajmująca się właściwie próbą mojej oceny sytuacji na dziś.
Uwagi dotyczą elementów jak gdyby zewnętrznych. Pozostaje jeszcze część wewnętrzna – to moje określenie czyli czynności wiążące się z prawidłowym przeprowadzaniem procedur związanych bezpośrednio z kartami wyborczymi.
Zapraszam do dyskusji.
Jacek Karcz