Zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski i miejscy urzędnicy odwiedzili odrestaurowane Łazienki Rzeczne i Dzieciniec pod Słońcem. Na spotkanie zaproszeni zostali również miejscy radni. Obie inwestycje idealnie wpisują się w program rewitalizacyjny „Na rzecz Warty”, który ma przywrócić rzekę miastu i jego mieszkańcom. Prace zakończyły się na przełomie ubiegłego i obecnego roku. Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że nie wszyscy mogli od razu podziwiać ich efekty. Trzeba było także odwołać oficjalne otwarcie.
Łazienki rzeczne wzniesione zostały w latach 1924 – 1925 i szybko stały się jednym z kultowych miejsc przedwojennego Poznania. Było to główne miejskie kąpielisko, na które jednego dnia przychodziło nawet 5 tysięcy osób. Łazienki wykorzystywały wodę z rzeki, która wpływała do specjalnej zatoki. Pierwotnie, oprócz przebieralni ze 128 kabinami i szatnią dla 200 osób, funkcjonowała tam również restauracja, kasy, mieszkanie dozorcy i stacja pogotowia ratunkowego. Zabytkowe Łazienki Rzeczne odzyskały już dawny blask. Dzięki modernizacji przywrócona została im przedwojenna forma i kolorystyka.
– Łazienki Rzeczne to budynek o bardzo ciekawej historii. Cieszę się, że podczas modernizacji udało się to wyeksponować. Mimo szeroko zakrojonych prac, zachowano wiele oryginalnych elementów budynku. W dobrym stanie ocalała część podłóg, klatka schodowa, udało się także odkryć i przywrócić oryginalny kolor stolarki okiennej – zauważa Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Główny, murowany budynek łazienek został zbudowany na planie kwadratu. Od zachodu zakończony jest czterokolumnowym portykiem. Od tej strony prowadzą do niego szerokie schody, a od wschodu znajduje się duży, prostokątny taras. Do środkowego, murowanego budynku dostawiono dwa wąskie skrzydła boczne. Łazienki są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Poszczególne kondygnacje połączone są nową windą zlokalizowaną w środkowej części budynku.
W jednym skrzydle budynku zaprojektowano przestrzeń biurową dla młodych innowacyjnych przedsiębiorstw w ramach inkubatora przedsiębiorczości Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego. Obecnie zlokalizowane tam dwa biura – każde o powierzchni ok. 100 mkw. – są wynajęte. W środkowej części przygotowano powierzchnię pod całoroczną restaurację. W budynku zlokalizowane są też w pełni wyposażone sale konferencyjne.
Dzieciniec pod Słońcem
Kompleksową modernizację przeszedł także Dzieciniec pod Słońcem – zabytkowy zespół budynków i ogrodu jordanowskiego, z którego korzysta obecnie Młodzieżowy Dom Kultury nr 1.
– Po rewitalizacji MDK znacznie poprawiły się warunki funkcjonowania dzieci i młodzieży oraz pracy dla nauczycieli. Sale są wyremontowane. Mamy do swojej dyspozycji piękny teren – boiska sportowe, place zabaw. Niestety z racji pandemii w tym roku nie uruchomiono fontanny. Mamy jednak nadzieję, że będzie ona działać w przyszłym roku. Ludzie chętnie korzystają z naszego obiektu. Z licznika wynika, że w weekend na jego teren wchodzi około 500 osób dziennie – mówi Małgorzata Rościszewska, dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury nr 1.
Wszystkie obiekty Dziedzińca pod Słońcem przeszły gruntowną rewitalizację. Budynki zostały przystosowane do osób z niepełnosprawnościami. Powstał także nowy budynek, w którym znajdują się pomieszczenia techniczne. Zadbano o nową nawierzchnię ścieżek i odnowiono schody prowadzące do ogrodu. Wymieniono ogrodzenie. Każdy z obiektów posiada klimatyzację.
Prace obejmowały również odrestaurowanie małej architektury i ogrodu Dziecińca pod Słońcem, założonego w stylu francuskim. Eksperci DEMIURG odnowili rzeźbę „Macierzyństwo”, autorstwa polskiego rzeźbiarza Edwarda Haupta, a także odtworzyli zabytkową fontannę.
Zabytkową przestrzeń ogrodu jordanowskiego zagospodarowano tak, aby był on atrakcyjnym miejscem spacerów, wypoczynku, a przede wszystkim przestrzenią dla prowadzenia plenerowej działalności kulturalnej. W północnej części ogrodu powstał plac zabaw, a od strony ul. Piastowskiej – boiska do siatkówki plażowej.
Podczas modernizacji pomyślano także o osobach z dysfunkcjami. Na terenie kompleksu znajduje się plac zabaw dostępny dla dzieci z niepełnosprawnościami, a także makieta z opisem w alfabecie Braille’a. Obiekty znajdujące się na terenie kompleksu zostały naniesione do aplikacji TOTUPOINT. Dzięki temu osoby niewidome i słabowidzące mogą dowiedzieć się, w jakim dokładnie miejscu się znajdują.
– Odnowiony kompleks służy mieszkańcom Poznania, zarówno dzieciom – podopiecznym Młodzieżowego Domu Kultury, jak i osobom starszym i dorosłym, którzy mogą pospacerować po rozległym i pięknym parku. Odnowienie Dziecińca pod Słońcem oraz Łazienek Rzecznych wpisuje się w politykę Miasta Poznania, zakładającą rewitalizację terenów nadwarciańskich – mówi Mariusz Wiśniewski.
Obszar Dziecińca został objęty monitoringiem wizyjnym, co zwiększy bezpieczeństwo osób korzystających z oferty MDK1 oraz wszystkich poznaniaków przebywających na jego terenie. Całe przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu unijnemu (w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020).
„Dzieciniec pod Słońcem” powstał w 1928 roku nad Wartą, jako pierwszy w Poznaniu ogród jordanowski. Zbudowany został w stylu dworkowym i otoczony francuskim ogrodem. Na dzieciniec składały się: bawialnia, jadalnia i łaźnia.
źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/lazienki-rzeczne-i-dzieciniec-pod-sloncem-odzyskaly-blask,153247.html