Po wielu nieudanych próbach sprzedaży zabytkowego Pałacyku Lubomirskich na Dojlidach, doszło w końcu do próby udanej. Stało się to w wyniku licytacji komorniczej w czwartek, 26 listopada. Nowy właściciel zapłaci za niego prawie 6,5 miliona złotych.
Około 23 lata temu Miasto Białystok sprzedało zabytkową nieruchomość za nieco ponad 155 tysięcy złotych. Ta nieruchomość miała być wykorzystana na cel publiczny – a takim było zlokalizowanie w Pałacyku Lubomirskich siedziby Wyższej Szkoły Administracji Publicznej.
Kupując pałac, WSAP zobowiązał się również, że przez 10 lat nikomu go nie odsprzeda. I faktycznie, przez 10 i nieco nawet więcej lat, zabytek służył studentom i wykładowcom, a później, kiedy wybudowano nowoczesne budynki tuż obok, pałacyk służył w zasadzie pracownikom administracyjnym tej szkoły.
W czwartek, 26 listopada, Pałacyk Lubomirskich zyskał nowego właściciela. Jak przekazało Polskie Radio Białystok, nieruchomość została sprzedana w wyniku licytacji komorniczej za prawie 6,5 miliona złotych. Taką informację przekazała syndyk Adamina Partycka-Skrzypek, która zarządzała majątkiem podwarszawskiej spółki PQE.
To spółka, która przez ostatnie ponad 6 lat zarządzała Wyższą Szkołą Administracji Publicznej, aż do jej upadku. Pozostały po niej długi do spłacenia, bo szkoła policealna, jak też i liceum tam działające, nie przetrwały na prywatnym rynku edukacyjnym. We wrześniu 2019 roku ostatecznie ze szkołą pożegnali się uczniowie liceum mundurowego, a jeszcze wcześniej studenci ze szkołą wyższą.
Kto kupił zabytkową nieruchomość i co zamierza zrobić z budynkiem, na razie nie wiadomo. Wcześniej, kiedy podejmowane były różne próby sprzedaży Pałacyku Lubomirskich, była między innymi mowa o tym, że może on służyć jako hotel. Była też podejmowana próba zmiany przeznaczenia tej nieruchomości – na dom jednorodzinny, co ostatecznie się nie powiodło.
Nie powiodło się także odkupienie pałacyku przez Miasto Białystok, które go sprzedało, ponieważ nie było woli po stronie przedstawicieli miejskiego ratusza. A takie pomysły też się pojawiały, kiedy było już wiadomo, że Wyższa Szkoła Administracji Publicznej nie przetrwa na rynku.
Zabytkowy, neoklasycystyczny, pałac Lubomirskich (wcześniej Rüdigerów) zbudowany został w latach sześćdziesiątych XIX wieku, ale dokładana data jego budowy nie jest znana. Jest najbardziej rozpoznawalną z budowli na białostockich Dojlidach.
Warto wspomnieć, że od momentu budowy, wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. Od czwartku, 27 listopada, czyli od dnia licytacji, pałacyk będzie miał już kolejnego właściciela.
Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska
Oprac. Es.
- Żródło: ddb24.pl
- Foto: BI-Foto