Od wybudowania w latach 70. w sali sportowej Atletikon poza dociepleniem budynku nie zmieniało się nic.
Stara boazeria, zniszczone podłogi, szatnie i łazienki w opłakanym stanie–tak wyglądała codzienność elbląskich klubów sztuk walki czy podnoszenia ciężarów. Właśnie zakończył się remont Atletikonu.
W ciągu ostatnich kilku dekad sala Atletikon służyła różnym klubom jako miejsce codziennych treningów. Z obiektu tego korzystają 2 sekcje bokserskie (UKS Kontra oraz KSW Tygrys), sekcja podnoszenia ciężarów (LUKS Meyer Elbląg), elbląski klub sztuk walki (Fighter Sambo Elbląg), a także podopieczni ze Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych (Sprawniejsi).
Wspomniane kluby od wielu lat odnoszą sukcesy sportowe zarówno w kraju, jak i za granicą. Właśnie w Atletikonie swoje pierwsze kroki stawiali najlepsi elbląscy pięściarze, ciężarowcy, zapaśnicy, którzy następnie z powodzeniem reprezentowali Elbląg na arenie krajowej i międzynarodowej. W latach świetności odbywały się tu – przy dużej publiczności – liczne zawody.
Nie byłoby tak dobrych wyników, gdyby nie odpowiednia baza sportowa. Niestety sala sportowa od wybudowania nie przeszła gruntownego remontu. Jedynie z zewnątrz obiekt został odnowiony i poddany termomodernizacji – w 2012 roku wymieniono stolarkę okienną, drzwi zewnętrzne, wykonano pokrycie dachu oraz docieplono ściany zewnętrzne.
Natomiast wewnętrzna część wymagała ogromnych nakładów, dzięki którym Atletikon może ponownie służyć elbląskim sportowcom.
W marcu, kiedy rozpoczęła się pandemia, a obiekty sportowe zostały zamknięte, zaczął się remont. Zakres robót niemalże z każdym dniem się powiększał. Obie sale do ćwiczeń, ale także zaplecze sanitarne, zmieniły się nie do poznania.
Wykonano szereg zadań, mi.in. wylewka w małej sali, remont kapitalny parkietu w dużej sali wraz z postami do ćwiczeń. Zlikwidowana została boazeria, a ściany i sufit zostały pomalowane. Zadbano również o konstrukcje metalowe oraz barierki tak, aby wszystko wyglądało nowocześnie i przestronnie, a jednocześnie było jak najbardziej użytkowe.
Ponadto poprawiono dach, który po kilku latach wymagał już naprawy. Dodatkowo wymieniona została instalacja elektryczna, zamontowano oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne. Poprawiona została wentylacja grawitacyjna, do której zamontowano również automatykę.
Grzejniki wraz z przyłączami zostały wymienione, podobnie jak stolarka drzwiowa. Generalny remont nie ominął również korytarzy, szatni oraz łazienek. Ważną rzeczą jest to, że w dużej sali zamontowane zostało nagłośnienie, a na balkonie siedzenia dla widowni. Pozwoli to zapewne na organizowanie zawodów sportowych.
Należy podkreślić, że cały remont przeprowadzony został metodą gospodarczą, a wszystkie czynności wykonywali pracownicy MOSiR. Te ciężkie zadania powierzone zostały nie tylko pracownikom ekipy technicznej, ale również pracownikom z innych obiektów – konserwatorom, ratownikom, pracownikom zaplecza sportowego.
Koszt, który został poniesiony na przeprowadzenie remontu to niespełna 86 tysięcy złotych. Dotyczył on m.in. materiałów remontowych, grzejników, armatury, wyposażenia łazienek i szatni. Koszty pracownicze wyniosły ponad 170 tysięcy. Jeśli wynajęta zastałaby firma do realizacji tych prac, koszt byłby przypuszczalnie znacznie większy.
Sala sportowa Atletikon znów może służyć sportowcom, którzy są zachwyceni tym, w jakich warunkach będą mogli trenować.
Od redakcji: Jak widać na powyższym przykładzie remonty obiektów sportowych nie muszą kosztować grubych milionów złotych.
Opracował Es.
- Źródło i foto: MOSIR Elbląg