10 lat przedszkola integracyjnego w Lęborku

Przedszkole Integracyjne „Jesteśmy Razem”, założone w Lęborku w grudniu 2009, obchodziło 11 stycznia swój jubileusz 10-lecia – czytamy w portalu lebork.naszemiasto.pl (https://lebork.naszemiasto.pl/przedszkole-integracyjne-jestesmy-razem-w-leborku-hucznie/ar/c1-7503077). Placówka powstała z inicjatywy członków Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Jesteśmy Razem” w Lęborku i rozpoczęła działalność 28 grudnia 2009.

Jak czytamy w portalu, goście jubileuszu odśpiewali gromkie „Sto lat”, a potem spróbowali jubileuszowego tortu. Jak informuje portal, Alicja Zajączkowska, starosta lęborski,stwierdziła m.in.: „Jesteśmy Razem” to stowarzyszenie niezwykłe chociażby dlatego, że pierwsi zaczynaliście ten trudny temat osób niepełnosprawnych, że potrafiliście skupić wokół siebie osoby, które podchodziły z takim niedowierzaniem.” Oprócz pani starosty życzenia i gratulacje przekazał stowarzyszeniu także burmistrz Lęborka Witold Namyślak.

Jubileusz wzbogaciły występy dzieci grup przedszkolnych „ Zuchy”, „ Tropiciele” i „ Mądre sowy” a potem rozpoczęła się zabawa karnawałowa.

Zadaniem przedszkola integracyjnego jest zapewnienie jak najlepszej opieki dzieciom niepełnosprawnym, działającym jednak w środowisku rówieśników pełnosprawnych. W ten sposób te pierwsze mobilizują się do pracy, by dogonić te drugie i uczą się, jak radzić sobie potem w tzw. „normalnym życiu”. W otoczeniu pełnosprawnych rówieśników mają szansę rozwijać się w podobnym tempie, jak oni.

Także dzieci pełnosprawne odnoszą duże korzyści z takiej „współpracy integracyjnej”, uczą się bowiem bezinteresownego okazywania pomocy tym, którzy jej potrzebują. Rozwijają także empatię, tolerancję, szacunek oraz otwartość wobec tego, co inne.

W dalszym ciągu artykułu możemy poczytać o tym, jakie przypadki niepełnosprawności kwalifikują dziecko do przedszkola integracyjnego oraz czym ono różni się od placówki specjalnej. Można także wysłuchać kilkuminutowej prelekcji pani psycholog z Centrum Neurorehabilitacji, charakteryzującej fenomen przedszkola integracyjnego.

Obraz falco z Pixabay

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.