Samorząd Szprotawy pomaga zastraszonym mieszakńcom dokniętym depresją

Stan chronicznej rezygnacji przechodzący niezauważalnie w depresję zagościł na dobre w społeczeństwie poddawanym bez umiaru straszeniu chorobą, która nie wiadomo dlaczego ma być straszniejszą od innych, długotrwałej izolacji, nielogicznym ograniczeniom i burzeniu podstaw bytu. Ta bardzo niepokojąca sytuacja dotyczy zarówno dorosłych jak i młodzieży, a nawet dzieci, które zostały pozbawione kontaktów z rówieśnikami i i siłą usadzone na całe dnie przed monitorami komputerów. Skutki takich długofalowych działań, dla zdrowia oraz jakości dalszego życia małych i dużych obywateli mogą już być nieodwracalne.       

   
Z godną pochwały inicjatywą, w tych mało sprzyjających zachowaniu zdrowia psychicznego przez obywateli warunkach, wyszedł samorząd lubuskiej Szprotawy. Pomimo tego, że budżet gminy z powodu wiszącego nad samorządem gigantycznego zadłużenia nie jest elastyczny, znalazły się środki na wsparcie mieszkańców nieradzących sobie z koronawirusową rzeczywistością. Jak donosi portal gazetalubuska.pl władze Szprotawy dostrzegając skalę nienowego problemu,  spotęgowanego obawami o własne zdrowie i życie, niepewnością co do przyszłości, pozbawieniem kontaktów społecznych czy utratą źródeł przychodu, zatrudniły psychologów, którzy mają pomóc mieszkańcom przejść bezpiecznie przez koronawirusowe piekło.            

Jak czytamy w portalu gazetalubuska.pl szprotawianie, którzy ,,znaleźli się w sytuacji kryzysowej, źle znoszą ograniczenia lub odosobnienie” mogą już korzystać z bezpłatnych porad fachowców. 16 i 30 marca w godzinach od 13 do 17 na pierwsze spotkania zaprasza młodzież oraz dzieci Karolina Dziadkiewicz, terapeuta psycholog, pedagog i logopeda. Odbędą się w budynku Klasztoru Magdalenek przy ul. Plac Kościelny 2, pokój nr 009. Jeśli chodzi o mieszkańców dorosłych, to już od 9 marca ruszyły dyżury lekarza psychiatry Jerzego Szewczuka, który w każdy wtorek pierwszego i trzeciego tygodnia miesiąca będzie do ich dyspozycji w godz. od 13 do 14 pod nr tel. 608 447 178. 

        
Władze Szprotawy zakupiły również materiały edukacyjne dotyczące rozpoznawania objawów depresji i jej zapobiegania, które trafią do szprotawskich szkół. Inicjatywa ta ma wielkie znaczenie w obliczu skali problemu występowania myśli samobójczych u dzieci i młodzieży. Jak czytamy w portalu medonet.pl od początku tzw. pandemii zaobserwowano objawy depresji u ponad 40 proc. nastolatków oraz odnotowano wśród nich kilkaset prób samobójczych. Doszło już do tego, że średnio dwa razy dziennie musiały interweniować służby aby ratować życie zdesperowanego dziecka czy nastolatka.             

Opracowanie BC 
Źródło:    

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.