W 2021 roku 13 polskich uczelni zwiększy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w swojej działalności. Ekologiczny prąd będzie pochodził ze znajdującej się w stolicy Wielkopolski Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych.
Politechnika Wrocławska, jako reprezentant konsorcjum szkół wyższych, podpisała umowę z firmą Energia Polska. Dzięki temu z początkiem przyszłego roku 13 uczelni zostanie zasilonych ekologiczną energią w ilości blisko 100 tys. MWh (podobną ilość zużywają w ciągu roku osiedla Rataje i Winogrady). Prąd dostarczy SUEZ Zielona Energia Sp. z o.o. z Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu (ITPOK).
– Jako zaangażowany partner społeczności lokalnych, biznesu i mieszkańców, dbamy o opracowywanie modeli o obiegu zamkniętym i wdrażanie innowacji, które pozwalają mierzyć się z wyzwaniami dzisiejszego świata – zaznacza Andre Lemlyn, prezes Zarządu Grupy SUEZ w Polsce. W naszych instalacjach odzyskujemy odpady, przekształcając je w nowe zasoby, dostarczając paliwa alternatywne dla cementowni, a energię elektryczną i ciepło z Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Poznaniu odpowiednio do krajowego systemu elektroenergetycznego i do miejskiej sieci ciepłowniczej. Jestem dumny, że teraz do grona odbiorców dołącza również świat nauki i polskie uczelnie. Pamiętajmy, że działania te mają zasadnicze znaczenie dla jakości życia i zdrowia ludzi oraz ochrony nieodnawialnych zasobów – dodaje.
– To kolejny ważny krok w kierunku świadomego wykorzystania energii zawartej w odpadach – mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. – Instalacja została oddana do użytku cztery lata temu dzięki inicjatywie Miasta i od tamtej pory skutecznie przyczynia się do zmniejszania ilości odpadów kierowanych na składowisko, które wykorzystywane są jako surowiec energetyczny. Powstanie ITPOK sprawiło, że Poznań dołączył do grona miast europejskich, takich jak Wiedeń czy Kopenhaga, wykorzystujących odpady jako źródło energii – podkreśla.
Proces termicznego przekształcania odpadów jest ciągle udoskonalany. Instalacje tego typu posiadają zaawansowane technologicznie systemy oczyszczania spalin, dzięki czemu są one bezpieczne dla środowiska naturalnego. ITPOK działa w systemie tzw. kogeneracji, co oznacza, że może jednocześnie produkować ciepło i prąd. Co roku instalacja przetwarza ok. 210 tys. ton odpadów, pochodzących z Poznania i okolicznych gmin. Ponad 40 proc. energii wytworzonej z ITPOK jest kwalifikowanych jako OZE (Odnawialne Źródła Energii). Powstanie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych jest efektem partnerstwa publiczno-prywatnego pomiędzy Miastem Poznań a spółką SUEZ Zielona Energia.
W grupie, która podpisała umowę z firmą Energia Polska na dostawę ekologicznego prądu, są: Politechnika Poznańska, Akademia Morska w Szczecinie, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Akademia Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego, Politechnika Opolska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Zielonogórski.
źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/zielona-energia-z-poznania-zasili-nauke,156322.html