Wracamy nad Wartę!

Koncerty, warsztaty, wystawy, projekcje filmowe – to tylko niektóre z nadwarciańskich atrakcji, jakie czekają w tym sezonie na poznaniaków i turystów. Nad rzeką otwarto też wiele punktów gastronomicznych z dodatkową ofertą rekreacyjną. Część z nich jest już dostępna lub będzie od 15 maja. Na pozostałe atrakcje, jak np. rejsy tramwajem wodnym, trzeba poczekać do momentu zniesienia obostrzeń dla tego rodzaju działalności.

Warta z lotu ptaka. - grafika artykułu
Wracamy nad Wartę!

– Poznań wrócił nad rzekę. Od lat inwestujemy w rozwój infrastruktury nadrzecznej, aby poprawić komfort oraz bezpieczeństwo wypoczywających tam mieszkańców. Dzięki temu dziś do spędzania czasu nad Wartą nikogo nie trzeba namawiać. Poznaniacy i poznanianki spędzają tam czas bardzo chętnie. W tym sezonie oferta atrakcji i wydarzeń przygotowanych przez Miasto i operatorów plaż jest bardzo bogata. Wypoczywając nad wodą, pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie swoim i innych – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Atrakcje nad wodą 

Pomiędzy mostem Przemysła I a mostem Lecha będzie można spędzić czas w 8 interesujących miejscach na obu brzegach Warty. Bardzo ciekawie zapowiada się wypoczynek w Starym Porcie, gdzie w tym sezonie otwiera się nowa miejscówka. Od 15 maja na poznaniaków czekać tam będzie przestrzeń do relaksu, punkt gastronomiczny, a w weekendy muzyka na żywo.  

Stary Port to nie jedyne miejsce, jakie będzie działać na zachodnim brzegu rzeki. Ofertę przygotował także KontenerART. W trakcie całego sezonu będzie można wziąć tam udział w Targowiskach Różności, pokazach kina plenerowego, warsztatach upcyclingowych i wystawach. Nie zabraknie koncertów, w tym występów młodych zespołów w ramach projektu Aktywator – kultura dla przestrzeni, przestrzeń dla kultury tworzonego z dotacji z budżetu Miasta Poznania oraz kolejnych edycji Jam Session. Jak co roku pojawi się strefa gastronomiczna i wypoczynkowa. 

Najbliższe miesiące zapowiadają się ciekawie także w Ogrodzie Szeląg. Popularny cykl  kameralnych koncertów Solo na Szelągu rozpocznie się już 23 maja. Kolejne występy będą odbywać się w każdy piątek od 4 czerwca do 20 sierpnia. W czerwcu odbędzie się wernisaż dostępnej dla każdego wystawy w przestrzeni rewitalizowanego lasku przy Wartostradzie. Ponadto w przygotowaniu są miejsca plażowe oraz szklarnia, która ma służyć, jako restauracja i miejsce do wspólnego spędzania czasu. 

Na wschodnim brzegu Warty, w okolicach mostu Królowej Jadwigi, na poznaniaków czekają trzy kolejne nadwarciańskie miejscówki. W ofercie Nurtu muzyka na żywo i miejsce do relaksu, w planach ponadto koncerty dla dzieci i całych rodzin oraz warsztaty ukulele. Brzeg Wschodni od 15 maja zaprosi do spróbowania kuchni krajów południowych – Meksyku, Brazylii czy Wysp Kanaryjskich. Pojawią się także wydarzenia kulturalne. W sąsiedztwie działać ma również Plaża Zagro Rataje.

Dużo będzie się działo w okolicach mostu św. Rocha, przy ul. Przystań. Miejsca do relaksu, warsztaty dla dzieci, zajęcia z jogi – to tylko część atrakcji przygotowanych przez miejscówkę Barbarka ze spokojem. W tym rejonie działa już także punkt gastronomiczny Burger Kont. 

Nad rzeką pojawią się również mobilne kawiarnie rowerowe. 

Ponadto Miasto jest w trakcie zamykania procedury konkursowej na kolejne lokalizacje, które zwiększą ofertę gastronomiczną i rekreacyjną dla osób spędzających czas nad Wartą. Są to: plaża Wilda, na wysokości Łazienek Rzecznych i trzecia miejscówka przy ul. Przystań. 

– Tereny nadwarciańskie cieszą się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Dlatego we współpracy z radami osiedli Miasto planuje przystąpić do wyznaczenia nowych punktów na najem nieruchomości. Będą mogły tam działać obiekty gastronomiczne z ogólnodostępnymi obszarami sportowo-rekreacyjnymi – zaznacza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

Atrakcje na wodzie 

W tym roku poznaniacy będą mogli ponownie wypożyczyć łódź motorową, kajak lub wybrać się w rejs tramwajem wodnym. Moment rozpoczęcia działalności tych atrakcji jest jednak uzależniony od zniesienia obostrzeń dla tego rodzaju działalności. 

Jak tylko będzie to możliwie kajaki i motorówki będzie można wypożyczyć w Starym Porcie. Dodatkowo kajaki będą dostępne także w Ogrodzie Szeląg.

Po zniesieniu stosownych obostrzeń, w rejsy turystyczne wyruszy tramwaj wodny, który z racji trwającej przebudowy brzegów rzeki, będzie kursował w tym sezonie na dwóch trasach:

  • w kierunku północnym: od przystanku zlokalizowanego na wysokości ul. Ewangelickiej (Chwaliszewo) do mostu kolejowego w Koziegłowach;
  • w kierunku południowym: od przystanku zlokalizowanego na wysokości ul. Ewangelickiej (Chwaliszewo) aż do wysokości mostu kolejowego na Starołęce. 

Będzie się działo….

W tym roku nad Wartą nikt nie będzie się nudzić. Coś dla siebie znajdą zarówno dzieci, jak i dorośli. 19 czerwca odbędzie się 11. edycja Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Kids Fun Folk. Na scenie w parku Stare Koryto Warty wystąpią polskie zespoły, natomiast występy zagranicznych artystów będzie można śledzić na telebimie. Pojawi się także stoisko, gdzie widzowie będą mogli wykazać się zdolnościami rękodzielniczymi plotąc wianki z kwiatów.

22 czerwca przypada Noc Sobótkowa. Tego dnia na Szelągu, w Starym Porcie i przy KontenerART przygotowano szereg atrakcji skoncentrowanych wokół słowiańskich tradycji sobótkowych. Zaplanowano koncerty dla rodzin, warsztaty i wystawę. Nie zabraknie także światła i związanego z tym świętem puszczania wianków. 

Dużo dzieje się także w okolicy Bramy Poznania. Można już oglądać Rzeźby z Natury, czyli trzy instalacje artystyczne, które poruszają temat bioróżnorodnością i wpływu człowieka na środowisko i ekologii. W planach jest także powstanie ścieżki przyrodniczej wzdłuż Cybiny, a przy promenadzie przy ul. Ostrówek rzecznego ogrodu ze stanowiskami edukacyjnymi oraz ogrodu dziedzictwa, gdzie będzie można wziąć udział w warsztatach ziołowych, barwierskich czy z dzikiej kuchni.

Co więcej, na Szelągu w ramach projektu Mobilny Dom Kultury Szeląg zaplanowano m.in. spacer ornitologiczny i historyczny, warsztaty farbiarskie z roślin, a także zajęcia dla dzieci. 

W sezonie nad Wartę powróci także cykl Rzeka żywa. Wydarzenia z nim związane będą polegały na nauce słuchania i na rozwijaniu umiejętności opisywania wrażeń audiowizualnych. Działania te pozwolą odkrywać czynniki kształtujące naszą tożsamość oraz dostrzec silną współzależność człowieka i jego otoczenia. W ramach cyklu odbędą się spacery i warsztaty, które zaplanowano na lipiec i sierpień. 

W ostatni weekend sierpnia w ramach koncertu na zakończenie lata usłyszymy polskich artystów z udziałem zespołu Teatru Muzycznego w Poznaniu. 

To nie wszystkie wydarzenia, jakie czekają na poznaniaków w tym roku nad rzeką. O kolejnych będziemy informować w miarę luzowania obostrzeń związanych z kulturą.  

Gdzie na grilla? 

Tereny nad Wartą cieszące się od lat coraz większą popularnością. Z pewnością przyczynia się do tego fakt, iż nad brzegami rzeki można rozpalić grilla. Ponadto przy ul. Ugory i przy ul. Hlonda zostały utworzone ogólnodostępne strefy do zorganizowania ogniska z zabezpieczonym paleniskiem – poza tymi lokalizacjami rozpalanie ogniska jest zabronione. 

Wypoczywając nad Wartą należy także pamiętać o zachowaniu porządku. Na odpady po grillu (popiół, żar) ustawiono 16 betonowych koszy, a na pozostałe odpady (szkło, zmieszane, tworzywa sztuczne i papier) blisko 130 pojemników. 

Informacje o nadrzecznych atrakcjach oraz nadchodzących wydarzeniach odnaleźć można na stronie www.rzekawartapoznania.pl oraz na Facebooku na profilu Rzeka Warta Poznania. Oferta będzie na bieżąco aktualizowana. 

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/wracamy-nad-warte,164163.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.