Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi sześć zeroemisyjnych autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą. Będą to pierwsze elektryczne autobusy w Toruniu. To kolejny etap działań, by komunikacja miejska była bardziej sprawna, efektywna i ekologiczna. Właśnie ogłoszono przetarg na to zadanie.
Zakres przetargu obejmuje dostawę sześciu elektrycznych autobusów z opcją zakupu maksymalnie dwóch kolejnych pojazdów o takich samych parametrach. Będą to pojazdy w pełni niskopodłogowe, przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnością, wyposażone m.in. w system informacji pasażerskiej, monitoring, klimatyzację, automaty do sprzedaży biletów, WiFi i USB. Zamówienie obejmuje również dostawę, montaż i uruchomienie ładowarek szybkiego i wolnego ładowania autobusów elektrycznych wraz z budową niezbędnej infrastruktury. Ładowarki pantografowe o mocy 400 kW zostaną ustawione na pętlach: Uniwersytet, plac św. Katarzyny i ul. Dziewulskiego, a wolne ładowarki Plug-In o mocy ok. 120 kW – w zajezdni autobusowej.
Otwarcie ofert planuje się 2.04.2020 r., zaś dostawy w 2022 roku. Będzie to już drugi przetarg na dostawę sześciu „elektryków”. Pierwszy ogłoszono w czerwcu ub. r. Stanęło do niego dwóch oferentów, jednak ich oferty znacznie przekroczyły kwotę, którą miejska spółka zarezerwowała na ten cel i postępowanie unieważniono.
W stosunku do pierwszego przetargu zmodyfikowano specyfikację istotnych warunków zamówienia. Zmieniono nieco kryteria oceny tak, by zachęcić większą liczbę potencjalnych oferentów. Zmiany te nie wpływają na jakość pojazdów i pozostałych elementów przetargu.
Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Warto przypomnieć, że dotychczas w ramach tego samego projektu (w ramach wcześniejszego postępowania przetargowego), tabor toruńskich autobusów miejskich wzbogacił się o 14 niskopodłogowych autobusów hybrydowych oraz pojazd pogotowia technicznego. Dostawcą hybrydowego taboru autobusowego była firma MAN Truck & Bus Polska Sp. z o.o. Pojazdy kosztowały ponad 20,1 mln zł netto.
Źródło: ddtorun.pl