Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 31 stycznia 2020 r.
Walka z systemem komunistycznym prowadzona była za pomocą różnych metod, w tym również na polu kultury. Tworzone wówczas, poza oficjalnym nurtem, pieśni, śpiewane były przez środowiska skupione wokół opozycji – opowiadały o wartościach uniwersalnych, o pragnieniu wolności i niepodległości, o zakazanej historii. Wzmacniały ducha, integrowały wokół idei, a ich twórcy, tacy jak Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski stali się bardami opozycji. Do dziś w mediach brzmią też utwory legendarnych już zespołów rockowych lat 80. XX w., które wśród wielu odbiorców mają status kultowych. Młodzi, zbuntowani, chcący wolności i lepszej przyszłości muzycy, piórem i słowem walczyli z cenzurą. Również współcześni artyści coraz częściej nawiązują do tematyki patriotycznej, a liczne projekty muzyczne przypominają zarówno walkę z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, jak i sowieckim po jej zakończeniu. Wspólnym mianownikiem tej twórczości jest opowieść o pragnieniu wolności.
Celem konkursu, który odbywać się będzie w formie przeglądu muzycznego, jest przypomnienie ważnych dla historii Polski utworów oraz postaci ich twórców. Festiwal skierowany jest do młodzieży od 10 do 25 lat. Do udziału zapraszamy zarówno amatorów tworzących w zaciszu domowym jak i młodych artystów skupionych wokół domów kultury, ośrodków młodzieżowych, szkół, ognisk artystycznych, harcerstwa. Na naszej scenie może wystąpić zarówno solista jak i zespół. W zgłoszeniu należy podać liczbę uczestników, wybrany do zaprezentowania utwór oraz wymagania sprzętowe.
Organizatorami festiwalu są Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.
Zgłoszenia uczestników do 31 stycznia 2020 r.
Ogłoszenie listy wykonawców zakwalifikowanych do II etapu – 28 luty 2020 r.
Przesłuchania – 4 kwietnia 2020 r.
Miejsce przeglądu: Teatr Śląski, Scena w Malarni
ul. Teatralna 2, Katowice
KONTAKT:
Aleksandra Korol-Chudy
32 207 07 01, aleksandra.korol-chudy@ipn.gov.pl
Karol Chwastek
32 601 21 08, karol.chwastek@scwis.pl
Źródło: https://katowice.ipn.gov.pl
Na stronie można pobrać pliki zgłoszeniowe.