3 stycznia 1920 r. rozpoczęła się „Operacja Zima”. W jej wyniku wojska polsko-łotewskie zdobyły Dyneburg i wyparły z Łotwy bolszewików.
Dnia 30 grudnia 1919 r. władze Rzeczpospolitej Polskiej i Łotwy podpisały porozumienie o współpracy wojskowej. W myśl postanowień Wojsko Polskie miało pomóc Łotyszom wyprzeć bolszewików z ich terytorium. Dla strony polskiej, korzyścią operacyjną miało być skrócenie frontu, biegnącego dotąd wzdłuż Dźwiny i oparcie północnego skrzydła o siły sojusznicze.
Do operacji przeznaczono elitarne polskie dywizje, 1 i 3 DP Legionów ze wsparciem 25 czołgów Renault FT-17 z 2 kompanii 1 Pułku Czołgów. Łotysze wyznaczyli do działań 3 DP. Całością sił sojuszniczych, a było to 20 batalionów piechoty (z czego 9 łotewskich), 3 szwadrony kawalerii (jeden łotewski) i 17 baterii artylerii (w tym pięć łotewskich), dowodził gen. E. Rydz-Śmigły.
Bolszewicy w samym Dyneburgu zgromadzili 4 Dywizję Strzelców, a w okolicy pozycje zajmowały 3 i 11 DS. Po stronie sowieckiej w walkach brała udział także brygada łotewskich bolszewików. 15 Armią dowodził jeden z najlepszych bolszewickich dowódców, były carski oficer Awgust Kork.
Operacja Zima rozpoczęła się 3 stycznia 1920 r. Oddziały polskie sforsowały zamarzniętą Dźwinę i uderzyły na Dyneburg. Jednocześnie natarcie rozpoczęła łotewska Lendeswehra. Mimo, iż walki toczyły się w wyjątkowo niesprzyjających warunkach, w śnieżnej zamieci i przy temperaturze -35′, garnizon Dyneburga został stosunkowo szybko pokonany, a oddziały 1 DPLeg, 7 stycznia pod Wyszkami rozbiły zdążającą na pomoc garnizonowi odsiecz.
Do 25 stycznia wojska polskie i łotewskie wyparły sowietów z całej Łatgalii.27 stycznia Naczelnik Piłsudski w Dyneburgu udekorował orderem Virtuti Militari gen. Śmigłego-Rydza, po czym odbyła się wspólna uroczystość z przedstawicielami armii łotewskiej i jej naczelnym wodzem gen. Ballodem.
Fot.: Żołnierze z 5 Pułku Piechoty Legionów pod Dyneburgiem.
źródło: phw.org.pl