Znamy zwycięski projekt pomnika Bitwy Warszawskiej! „Historyczny triumf znajduje swoje widoczne miejsce”
Mirosław Nizio wraz z zespołem zaprojektowali projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku, który wygrał konkurs – ogłoszono w czwartek. Pomnik ukaże, że centrum walki o europejskie wartości znalazło się wówczas w Polsce – wskazują autorzy.
Sąd konkursowy nad wyborem zwycięskiej pracy debatował dwa dni. Nazwisko zwycięskiej pracowni ogłoszono w czwartek Pałacu Kultury i Nauki. Wicepremier minister kultury Piotr Gliński podziękował wszystkim sędziom za sprawne działanie i wyłonienie zwycięzcy.
Nagrodzony projekt przewiduje wzniesienie strzelistego obelisku, u którego podnóża znajdzie się przestrzeń fontanny. Po bokach monumentu umieszczone zostaną dwa modernistyczne bloki, tworzące rodzaj bramy.
Forma ta umiejętnie podkreśla cywilizacyjną, a nie tylko militarną rolę Bitwy Warszawskiej. Historyczny triumf znajduje swoje widoczne miejsce
— powiedziała przewodnicząca sądu, architekt miasta Marlena Happach.
Jak wyjaśniła, najważniejszym elementem zwycięskiego projektu jest rodzaj obelisku, która ma prostą formę, ale skręconą przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Projekt uzupełnia gwiaździsta fontanna, która – jak wyjaśniła Happach – może funkcjonować w różny sposób. W jej ocenie półkoliste ściany wokół nie oddzielają tej przestrzeni od miasta, pozwalając jednak na jej wyróżnienie.
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, pytany o wrażenia, podkreślił, że jego odczucia są „jak najbardziej pozytywne”. Zadeklarował, że gdy będzie potrzeba, MKiDN porozumie się z miastem w celu dofinansowania.
Wieloletnia Perspektywa Finansowa m.st. Warszawy przewiduje przeznaczenie na realizację pomnika Bitwy Warszawskiej 3 mln złotych. Zwycięska propozycja w założeniach projektowych mieści się w tej kwocie.
Autorem zwycięskiej pracy jest Mirosław Nizio wraz z zespołem. Nizio zasłynął m.in. jako współtwórca wystawy głównej Muzeum Powstania Warszawskiego. Za pracę nad nią otrzymał w 2006 roku Złoty Krzyż Zasługi. Swój wkład ma również w powstaniu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, za co uhonorowany został Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
źródło: wpolityce.pl