Wreszcie w kraju powiało optymizmem i to nie tylko za sprawą Polskiego Ładu, ale przede wszystkim raportów wojewódzkich urzędów pracy, w których słupki bezrobocia zaczęły spadać. Jak czytamy na stronie wupzielonagora.praca.gov.pl w regionie lubuskim liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 3,3 proc. Może to jeszcze nie jest wiele, ale zaczyna się okres wysypu prac sezonowych, a i zamrożone sektory gospodarki dostały zielone światło do działania.
W ostatnim dniu kwietnia tego roku wszystkie powiatowe urzędy pracy w regionie odnotowały łącznie 23087 Lubuszan bez zatrudnienia, co w stosunku do miesiąca poprzedniego daje spadek aż o 783 osoby, w tym 685 osób wcześniej pracujących i 98 osób, które podjęły swoją pierwszą pracę. Niestety w porównaniu z analogicznym miesiącem roku ubiegłego statystyki nie wyglądają już tak różowo, ponieważ rok wcześniej zarejestrowanych bezrobotnych było razem mniej blisko aż o 7 proc. (1474 osoby). Mniej optymistycznie wygląda też sytuacja na regionalnym rynku pracy osób 50 plus, które stanowią więcej niż 1/4 wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych.
Spadek liczby bezrobotnych odnotowano w trzynastu, na czternaście powiatów, a najbardziej odczuwalny był w powiecie nowosolskim (o 144 osoby), strzelecko-drezdeneckim (o 140 osób) i międzyrzeckim (o 100 osób). Niestety w powiecie zielonogórskim nastąpił przyrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych, ale tylko o 30 osób, co nie musi być jeszcze na razie zjawiskiem niepokojącym. Tym bardziej, że pojawiło się o 1316 więcej nowych ofert wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej (łącznie 4736), co było rekordowe nawet w stosunku do kwietnia roku ubiegłego, więcej aż o 1786 ofert.
Przed Lubuszanami malują się też, i to już w niedalekiej przyszłości, perspektywy bardzo wielu atrakcyjnych ofert zatrudnienia. Jak donoszą bowiem lokalne media w regionie prowdzonych jest wiele inwestycji dzięki, którym powstaną nowe miejsca pracy liczone w tysiącach. Chodzi między innymi o wielkie centra logistyczne i dystrybucyjne powstające w powiecie świebodzińskim 20 km od Świebodzina oraz w gminie Przytoczna w powiecie międzyrzeckim.
Jak czytamy w portalu swiebodzin.naszemiasto.pl w strefie ekonomicznej Nowy Świat zlokalizowanej w gminie Sulechów wyrasta największe w Europie kontynentalnej centrum dystrybucyjne właściciela marki TK Maxx, które tylko w pierwszym roku działalności ma zapewnić ponad 1000 miejsc pracy, a choć budowa ruszyła zaledwie w marcu tego roku pierwsze rekrutacje już trwają. Otwarcie centrum o powierzchni 61 tys. m.kw. planowane jest na przełomie 2022 i 2023 roku. .
Na tej gigantycznej inwestycji TJX Europe skorzysta również powiat zielonogórski, bowiem w Nowym Kisielinie koło Zielonej Góry planowany jest rozruch, w ramach przygotowań do otwarcia centrum w Sulechowie, tymczasowego centrum dystrybucyjnego, co prawda o trzykrotnie mniejszej powierzchni, ale pozwoli to przygotować odpowiednie struktury kadrowe i wypracować modele działania, które ułatwią rozruch i funkcjonowanie tego wielkiego przedsięwzięcia. Dzięki temu również w powiecie zielonogórskim powstaną nowe miejsca pracy i to aż ponad 300.
W powiecie międzyrzeckim też na zatrudnienie może liczyć przynajmniej kilkaset osób. Co prawda inwestor największego centrum logistycznego w Lubuskiem (budynek o powierzchni 12 hektarów) na razie nie chce się ujawnić, ale budowa również rozpoczęta w marcu idzie pełną parą, ku wielkiej radości wójta i mieszkańców Przytocznej, tym bardziej, że otwarcie ma nastąpić jeszcze w tym roku, na koniec sierpnia lub na początku września, a żeby było jeszcze bardziej optymistycznie plany zakładają dalszą rozbudowę centrum.
Opracowanie BC
Źródło: