Działająca od 2012 roku firma Toucan Systems z Gdańska, której założycielami są dwaj młodzi przedsiębiorczy informatycy niedawno wypuściła na rynek nietuzinkowy produkt. Toucan Eye, bo tak nazywa się najnowsze urządzenie, które wykorzystuje sztuczną inteligencję, ma szanse podbić cały świat. Dzięki niemu osoby niedowidzące będą mogły cieszyć się samodzielnością pomimo utrudniającej funkcjonowanie w przestrzeni publicznej niepełnosprawności.
Inspiracją do stworzenia urządzenia, które ,,widzi i mówi” był przypadek. Zwykła ludzka życzliwość służenia innym w potrzebie, tym razem osobie słabo widzącej, co stało się motorem napędowym całego projektu. Co ciekawe podczas pracy nad nim zespół wykorzystał wyniki konsultacji przeprowadzonych z przyszłymi potencjalnymi użytkownikami urządzenia z Polskiego Związku Osób Niewidomych. Jak wynika z wypowiedzi prezesa spółki Toucan Systems Radosława Zdunka dla portalu trojmiasto.pl chodziło o to, aby takie prozaiczne sprawy jak chociażby: ,,odczytanie numeru autobusu, odnalezienie odpowiedniego pokoju w urzędzie czy odszukanie toalety”, przestały być dla osób niedowidzących problemem.
Jak działa Toucan Eye? Zapisuje i analizuje obraz otoczenia, po czym w oparciu o algorytmy przekształcające obraz w informację przekazuje dane przy pomocy mowy, jednocześnie selekcjonując informacje zbędne. W ten sposób osoby niedowidzące bez proszenia o pomoc dowiedzą się jaki numer ma nadjeżdżający autobus czy poznają rozkład jazdy. Nie będą miały też problemu z rozpoznaniem produktów na półkach sklepowych czy ich daty ważności, jak i składu produktu czy jego ceny. Zalety urządzenia można wymieniać w nieskończoność. Do tego jego małe rozmiary zwiększają jeszcze bardziej wygodę użytkowania. Jak czytamy w portalu trojmiasto.pl urządzenie ,,składa się z kamery umieszczonej w nausznej słuchawce połączonej bezprzewodowo z modułem sterującym wielkości smartfona”.
Jak donosi portal trojmiasto.pl zespół Toucan Systems pracuje już nad kolejnym nowatorskim rozwiązaniem, tym razem skierowanym do często wykluczonych z życia seniorów. Opracowywany Toucan Assistant ma w zamierzeniach poprawić możliwości samodzielnego funkcjonowania osób w wieku podeszłym, a tym samym zwiększyć ich aktywność społeczną. Podstawowe założenia tego interaktywnego projektu to opieka, komunikacja, społeczność i aktywizacja. Radosław Zdunek zdradził w rozmowie z portalem trojmiasto.pl tajniki projektu: ,,Rozwiązanie zostanie oparte o sztuczną inteligencję, której rolą będą analiza języka naturalnego, rozpoznawanie mowy, synteza mowy i co będzie niezwykle istotne, rozbudowany system rekomendacji”.
I znowu podobnie jak przy tworzeniu Toucan Eye wzięto pod uwagę potrzeby seniorów w ramach szerokich konsultacji. Co ciekawe jak się okazało największym problem, który doskwiera seniorom nie jest niepełnosprawność, ale … samotność. Według Radosława Zdunka ,,Kontakt z drugim człowiekiem i budowanie przyjaźni to jedna z ważniejszych potrzeb zgłaszanych przez seniorów konsultujących projekt”. W związku z tym nowo tworzony system nie tylko będzie ostrzegał przed niebezpieczeństwami, jak np. nie wyłączonym gazie czy przypominał o ważnych dla zdrowia i życia codziennych czynnościach jak pora przyjęcia leków i ich rodzaju, spożycia posiłków czy wizyt u lekarza, ale pomoże również nawiązać nową znajomość, wyszuka ciekawe wydarzenia lokalne zgodne z zainteresowaniami podopiecznego systemu. Umożliwi również sprawną komunikację zarówno przy pomocy obrazu jak i głosu i to nie tylko z innymi użytkownikami systemu, ale także za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej z członkami rodziny.
Projekt zyskał wsparcie finansowe Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a dzięki pozyskanym środkom i wyjątkowym możliwościom zespołu przedstawienie prototypu urządzenia składającego się z ekranu i głośnika zaplanowano już w 2022 roku.
Opracowanie BC
Źródło: