Nefrektomia nie zawsze konieczna. Koniec niepotrzebnych operacji usuwania nerek?

Dzięki inteligentnemu systemowi TITAN stworzonemu przez pracowników i studentów Politechniki Gdańskiej zmniejszy się liczba błędnych diagnoz dotyczących guzów nerek.                  

Pacjenci onkologiczni przez medialną i rządową panikę wokół normalnych dotąd sezonowych zakażeń wirusowych zostali postawieni w dość kłopotliwej sytuacji. Utrudniony dostęp do placówek zdrowia i planowanych zabiegów, a szczególnie stres, któremu zostali poddani, obniża moce obronne organizmu do tego stopnia, że ich pozycja w walce z nowotworami często znajduje się na przegranej.             

Ale dla pacjentów ze zdiagnozowanymi guzami nerek jest wiadomość, która może choć trochę poprawi ich obniżony nastrój. Jak donosi portal radiogdansk.pl dzięki naukowcom z Politechniki Gdańskiej unikną w wielu przypadkach niepotrzebnych operacji usuwania nerek. Wszystko za sprawą stworzonego na gdańskiej uczelni inteligentnego systemu TITAN (Technology In Tumor ANalysis) do rozpoznawania łagodnych zmian nowotworowych nerek już na podstawie zdjęć tomograficznych jamy brzusznej.            
  Sprawa jest o tyle wyjątkowa, że jak czytamy w portalu radiogdansk.pl dotychczasowe dane wskazują na wysoki odsetek nawet dochodzący do 20 proc. rocznie operacji usunięcia nerki z powodu zmian nowotworowych, które okazały się zbędne, niestety po fakcie. Porażająca liczba ok. 900 niepotrzebnych zabiegów rocznie najbardziej dotyka ludzi starszych, dla których każda ingerencja chirurgiczna to wielkie ryzyko i wstrząs dla wyniszczonego wieloma schorzeniami organizmu.            

Już wkrótce sztuczna inteligencja pomoże lekarzom postawić szybko poprawną diagnozę i uniknąć w wielu przypadkach skalpela. Skuteczność rozpoznawania rodzajów guzów wynosi jak dotąd 87 proc., ale system nie ma żadnych trudności z rozpoznaniem wszystkich zmian łagodnych. Do tego co bardzo ważne, dzięki wprowadzaniu kolejnych danych dotyczących nowych przypadków prawdopodobieństwo, że się nie pomyli zwiększy się, ponieważ system ciągle się uczy. Algorytm jest tak sprawny, że przetworzy dane ze zdjęć tomograficznych jamy brzusznej pacjenta i wyda opinię zaledwie w … kilkanaście sekund.             

Stworzeniem i treningiem sztucznej inteligencji zajmowali się nie tylko pracownicy naukowi Politechniki Gdańskiej z Wydziału Fizyki Stosowanej i Matematyki Technicznej, ale również studenci tego wydziału z pomocą kolegów z Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki. Od strony medycznej projekt wsparł lekarz z Oddziału Urologii szpitala św. Wojciecha w Gdańsku. Podstawą dla uzyskania tak wysokiej skuteczności działania algorytmu jest przetworzenie materiału z tomografii komputerowej od ok. 400 pacjentów (ok. 15 tys. zdjęć).           

Jak podaje portal radiogdansk.pl: ,,będzie to pierwszy tego typu system w Polsce wykorzystywany w praktyce”. Na początek inteligentny system TITAN przejdzie praktyczny test w szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku.            

Opracowanie BC 
Źródło:      

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz