Opracowano innowacyjny materiał, superwytrzymały i odporny na cięcie wszystkimi znanymi konwencjonalnymi sposobami.
W połowie lipca międzynarodowy zespół badawczy z angielskich i niemieckich uniwersytetów, którego członkiem jest Polka dr inż. Ewa Jakubczyk z zachodniopomorskiego, opublikował po dwóch latach badań pracę naukową dotyczącą innowacyjnego materiału, superwytrzymałego i odpornego na cięcie wszystkimi znanymi konwencjonalnymi sposobami. Kierownikiem projektu jest też Polak z katedry inżynierii Uniwersytetu Durham, Stefan Szyniszewski.
Cały świat już obiegły mocno działające na wyobraźnię filmiki, w których żadne tarcze, szlifierki kątowe czy nawet przecinarki wodne nie są w stanie poradzić sobie z Proteusem. Jak Ewa Jakubczyk wyjaśnia fenomen odporności materiału ,,składającego się z aluminiowej gąbki, w której zamknięte są ceramiczne kulki”? Na przykładzie orzechów zanurzonych w galaretce:
,,Ostrze trafi na orzechy, gdy będzie się zagłębiać, a sama galaretka zacznie wibrować w sposób, który uniemożliwi dalsze cięcie”.
Wszystko jak opowiada Ewa Jakubczyk zaczęło się dość zwyczajnie trzy lata temu od luźnej rozmowy polskich naukowców na korytarzu Uniwersytetu Surrey, a w efekcie powstał materiał, który jak określono w portalu gs24.pl: ,,mógłby zagrać rolę w filmie SF”. Dwa lata zajęły naukowcom próby przecięcia wymyślonego materiału konwencjonalnymi metodami, na szczęście nie udało się. Okazał się niezniszczalny, do tego jest bardzo lekki oraz tani i prosty w produkcji.
Jedynym jego mankamentem jest to, że jest za gruby, w związku z tym będą prowadzone dalsze badania, tym razem nad minimalizacją materiału, bo jak twierdzi naukowiec może on znaleźć zastosowanie np. w produkcji kasków ochronnych:
,,Trudno sobie wyobrazić na przykład kaski, do których produkcji mógłby być wykorzystywany, bo musiały mieć 7 centymetrów grubości”.
Co ciekawe naukowcy stworzyli ten niezwykły materiał z myślą m.in. o antywłamaniowych zabezpieczeniach do rowerów, a okazało się, że Proteus może w przyszłości zrewolucjonizować świat.
Jednym słowem vibranium, z którego została stworzona superwytrzymała tarcza komiksowego superbohatera Kapitana Ameryki dzięki Polakom istnieje naprawdę!
Więcej o Proteusie na stronie:
Opracowanie BC
Na podstawie gs24.plhttps://gs24.pl/ewa-jakubczyk-z-gm-polanow-wsrod-naukowcow-ktorzy-wynalezli-superwytrzymaly-material/ar/c1-15115838
Obraz OpenClipart-Vectors z Pixabay