Wybory samorządowe w Siedlcach w 2014 roku umocniły poprzednią koalicję rządzącą w mieście, w której skład wchodziło Prawo i Sprawiedliwość oraz Siedleckie Towarzystwo Samorządowe. W 23-osobowej radzie miasta PiS otrzymał 10 mandatów, a STS 4 mandaty. W opozycji znalazła się Platforma Obywatelskia, która uzyskała 6 mandatów oraz stowarzyszenie Bezpartyjne Siedlce z 3 mandatami. W siedleckiej radzie miasta zabrakło przedstawicieli Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wybory na prezydenta Miasta nie rozstrzygnęły się w I turze. Dotychczasowy prezydent Wojciech Kudelski z PiS uzyskał 40,58% głosów poparcia, a z drugim wynikiem uplasował się Andrzej Sitnik z Bezpartyjnych Siedlec z wynikiem 25,04%. Inni kandydaci godni odnotowania to Anna Sochacka z STS z wynikiem 15,42% oraz Jacek Kozaczyński z PO, który otrzymał 10,58%. Drugą turę wyborów na prezydenta miasta wygrał Wojciech Kudelski, który zdobył poparcie 54,9 procent uczestników głosowania przeciwko 45,1 procenta poparcia dla Andrzeja Sitnika. Nowo zaprzysiężony na trzecią kadencję prezydent mianował swoich zastępców, którymi zostali Jarosław Głowacki z PiS oraz Anna Sochacka z STS. Obecne władze miasta cieszą się sporym poparciem mieszkańców. Świadczy o tym fakt, że konkurent Wojciecha Kudelskiego w wyborach, Andrzej Sitnik bezskutecznie próbuje pomniejszyć społeczne zaufanie do obecnego prezydenta, uciekając się nawet do medialnych manipulacji czy pomówień. Manifestacja Komitetu Obrony Demokracji w Siedlcach, która odbyła się 23 stycznia 2016 r. zgromadziła zaledwie około 50 osób, wśród których znaleźli się również siedleccy radni: wspomniany już Andrzej Sitnik, Mariusz Dobijański z PO oraz Magdalena Daniel, która w ostatnich wyborach parlamentarnych startowała z listy Nowoczesnej.
Siedlce to miasto liczące około 76 tysięcy mieszkańców. Przed 1989 były one ważnym ośrodkiem rozwoju przemysłu ciężkiego, lecz zmiany systemowe w latach 90 doprowadziły do upadku wielu zakładów pracy, co przyczyniło się do wzrostu bezrobocia. Obecnie jest to ośrodek przemysłu przetwórczego, głównie spożywczego, maszynowego, mechanicznego i środków transportu. Wśród przedsiębiorstw zatrudniających ponad 500 pracowników można wymienić: Polimex-Mostostal, Drosed, Valmont, Stadler, czy Cargill. Codziennie kilka tysięcy osób dojeżdża do pracy do Warszawy, pokonując 100 km w jedną stronę.
Dużym problemem miasta jest jego zadłużenie. Jeszcze kilka lat temu Siedlce było najbardziej zadłużonym miastem na prawach powiatu w Polsce. W 2015 roku spadło w rankingu zadłużenia na miejsce 11. Przyczyną takiej sytuacji była duża ilość inwestycji realizowanych z udziałem funduszy europejskich, do których potrzebny był wkład własny.