Rada Miasta liczy 21 radnych. Jest wśród nich czterech, którzy są radnymi od 5 kadencji. Do owej czwórki należy także były burmistrz Władysław Krzyżanowski. Jako burmistrz w latach 2010-2014 zasłynął tym, że niemal całkowicie sparaliżował prace Rady, zwołując, co chwila sesje nadzwyczajne, w sumie 50, co jest rekordem w Polsce. Na tych nadzwyczajnych sesjach nie było niczego nadzwyczajnego. Nie otrzymał w czasie swojej kadencji ani razu absolutorium.
Wcześniej Krzyżanowski był dyrektorem Szpitala Powiatowego i został zdjęty z funkcji, przez koalicję PO-PiS ( sic!!!). Był najmłodszym dyrektorem szpitala w Polsce. W wieku 28 lat, jako członek PZPR „ pomógł” rozwiązać egzekutywie Komitetu Miejskiego PZPR konflikt miedzy lekarzami w miejscowym szpitalu. Na początku lat 80-tych wyjechał do Libii, gdzie pracował, jako lekarz. Po powrocie spłodził list otwarty do gen. Jaruzelskiego i list ten został opublikowany w reżymowej prasie. W 1984 roku został członkiem komitetu wojewódzkiego PZPR w Ostrołęce. W IPN nie ma w jego dossier dokumentów potwierdzających, że był TW. Z ramienia PZPR zasiadał w sejmie kontraktowym.
W roku 2000 Krzyżanowski wygrał wybory na burmistrza. W 2004 roku startował ponownie, ale nie wszedł do drugiej tury. Wtedy, jako lider swojego komitetu, poparł publicznie kandydata z PiS (nauczyciela WF). W radzie miejskiej wspiera koalicję PiS-PO.
Najważniejszy problem miasta poza brakiem pracy i perspektyw dla młodzieży, jest planowana przez GDDKiA likwidacja węzła Lubiejewska (w pobliżu centrum miasta) przy obecnej obwodnicy w związku z projektowana budową odcinka trasy VIA BALTICA. Spowoduje to ogromne perturbacje komunikacyjne i zlikwidowanie wielu miejsc pracy w zakładach położonych przy trasach. Miasto usytuowane jest tak, że przecinają się tu ciągi komunikacyjne w kierunku Warszawy, Białystoku, Ostrołęki, Łomży, Siedlec i Sokołowa. To położenie jest głównym atutem Ostrowi, dlatego przebieg trasy ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości miasta i okolic. Zadziwiająca jest bierność niewspółpracujących ze sobą władz lokalnych. Burmistrzem m. Ostrów, wójtem gm. Ostrów, starostą, wicestarostą są nauczyciele. Podobnie jest w pozostałych gminach powiatu. Generalnie w powiecie od lat władzę sprawują koalicje różnych lokalnych komitetów, PiS, (wcześniej „Solidarność”, AWS, LPR) oraz w kilku gminach PSL. Zupełnie nie liczą się SLD i PO.