Uczciliśmy Pamięć Bohaterów

Złożeniem wiązanki pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego i wyciem syren alarmowych o godzinie „W” uczciliśmy w niedzielę, 1 sierpnia pamięć Bohaterów Powstania Warszawskiego. Miasto reprezentował prezydent Rafał Bruski i wiceprzewodniczący Rady Miasta, Lech Zagłoba-Zygler. W tym roku mija 77 lat od tamtych wydarzeń.

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Bydgoszcz pamięta o bohaterach tamtych dni. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie „W” tradycyjnie pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na skwerze u zbiegu ulic Gdańskiej i Czerkaskiej. Prezydent Rafał Bruski i wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy złożyli kwiaty pod pomnikiem Powstania. Jak co toku, w godzinie „W” w mieście zawyły syreny alarmowe.

Chciałbym wyrazić podziw i głęboki szacunek dla Bohaterów Powstania Warszawskiego. Swoją heroiczną postawą nauczyliście nas, jaką wartość ma wolność, suwerenność i godność człowieka. Dziękujemy, pamiętamy – mówił prezydent Rafał Bruski.

W Bydgoszczy żyje jeszcze kilkoro bohaterów tamtych dni. W 1944 r. mieli po kilkanaście lat i nie wahali się, aby stawić czoła najeźdźcy. Słowa wdzięczności z życzeniami zdrowia skierował do każdej z tych osób osobiście prezydent Rafał Bruski. Specjalne listy z upominkami zostały dostarczone powstańcom mieszkającym w Bydgoszczy.

W uroczystościach na osiedlu Leśnym wzięli udział przedstawiciele organizacji kombatanckich, władze samorządowe miejskie i wojewódzkie, przedstawiciele wojska, harcerze, młodzież szkolna i poczty sztandarowe.

Warto wiedzieć:
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17. 00, zwanej godziną „W”. Trwało 63 dni i było najdłuższą polską bitwą w czasie II wojny światowej. Akt kapitulacji Powstania przedstawiciele Komendy Głównej Armii Krajowej podpisali w podwarszawskim Ożarowie tuz po północy z 2 na 3 października. Powstanie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii naszego kraju, choć jednocześnie nadal toczą się dyskusje o zasadności powstańczego zrywu. Szacuje się, że w czasie dwóch miesięcy walk zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Straty poniosło też wojsko polskie: 16 tys. żołnierzy zostało zabitych lub zaginęło, 20 tys. odniosło rany, a 15 tys. żołnierzy trafiło do niewoli.

źródło: komunikat UM Bydgoszcz; https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/uczcilismy-pamiec-bohaterow/

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.