Choć koncerny farmaceutyczne i politycy z hasłem zdrowie i czyste środowisko na ustach robią raczej wszystko żeby ludzkość raczej wyginęła, dopóki żyją pszczoły zapylające rośliny, zagłada dinozaurów pomimo zabójczej zarazy raczej nam nie grozi. Niestety pszczół, które odpowiadają za produkcję aż 1/3 żywności na świecie jest coraz mniej, bowiem giną z powodu stosowanych nagminnie oprysków chemicznych czy z niewiadomych przyczyn, i to raczej mało ekologicznych, nie wracają do ula, a miód jest jednym z niewielu produktów spożywczych tak bogatych w enzymy, witaminy i minerały jednocześnie o działaniu antyseptycznym. Nie dosyć, że miód w związku z tym jest coraz droższy, to jeszcze nasz tak dbający ostatnio o zdrowie Polaków rząd wrzuca ten cudowny eliksir zdrowia i młodości do jednego worka z zabójczym cukrem i toksycznymi słodzikami, chyba aby jeszcze bardziej utrudnić rodakom dostęp do zdrowych produktów.
W przepisach wprowadzających podatek cukrowy, nałożono go również na napoje słodzone miodem, którego właściwości zdrowotne są po prostu nieocenione, szczególnie w czasach epidemii. Jakoś nie wydaje się aby rzeczywiście chodziło o promowanie prozdrowotnych wyborów konsumentów, a tym samym o zdrowie Polaków. Gdyby tak było podatek za napoje i produkty żywnościowe słodzone tylko miodem byłby raczej mocno obniżony lub nawet zniesiony. Walory miodu są imponujące począwszy od ochronnych, poprzez odżywcze do regeneracyjnych, za co odpowiada zawartość enzymów poprawiających prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz bogactwo witamin i soli mineralnych podrzymujących życie.
Na szczególną uwagę zasługuje nadtlenek wodoru, który ma właściwości nie tylko antybiotyczne, ale również odtruwające. Aktywny tlen jest sprzymierzeńcem w walce z bakteriami i grzybami Candida, ale co najważniejsze w czasach koronawirusowej zarazy, również z wirusami. Do tego minerały: ,,potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan i kobalt” oraz witaminy: ,,A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, pantotenowy i biotyna”. Co ciekawe miód zawiera również flawonoid pinocembryna, który usprawnia funkcjonowanie mózgu i zapobiega chorobie Alzheimera. Aż się prosi aby Polacy spożywali miodu więcej. Zapewne pomóc w tym może rezygnacja w jego przypadku z podatku.
W regionie lubuskim, krainie od wieków winem i miodem płynącej, tradycje pszczelarstwa sięgają średniowiecza. Regionalni pszczelarze są zrzeszeni w Lubuskim Związku Pszczelarzy w Zielonej Górze oraz Wojewódzkim Związku Pszczelarzy w Gorzowie Wielkopolskim, które zajmują się działaniami na rzecz hodowców, środowiska naturalnego i ekologicznej produkcji miodu. Co ciekawe region może poszczycić się jedynym w kraju turystycznym Szlakiem Wina i Miodu, który obejmuje trasę długości ponad 200 kilometrów z muzeami, winnicami i gospodarstwami pszczelarskimi oferującymi całą paletę atrakcji i usług. Na lubuskim szlaku znajduje się w Sulęcinie największa pasieka w regionie i jednocześnie jedna z największych w kraju, gospodarstwo pszczelarskie Dutkowiak, której produkty charakteryzują się tak wysoką jakością i wyjątkowym smakiem, że określenie cud-miód jest jak najbardziej w tym przypadku na miejscu, a turyści mogą popatrzeć na czym polega praca pszczelarza, wirowanie miodu i posmakować go prosto spod miodarki. (Więcej na stronie szlakwinaimiodu.pl)
W całym województwie znajduje się ponad 33 tysiące rodzin pszczelich, a dzięki inicjatywie radnej z Zielonej Góry, Bożenie Ronowicz znajdują swoje miejsce również w mieście, choć wydawałoby się, że ule ustawione w hałaśliwych i ruchliwych pełnych spalin miejscach, to nie jest najlepszy pomysł, miejskie pasieki, których jest już w Zielonej Górze kilka, jak dotąd sprawdzają się. Jak donosi portal zielonanews.pl do akcji organizowania mini pasiek miejskich, które znajdują się m.in. przy Liceum Ogólnokształcącym nr 3, przy Regionalnym Oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego czy przy siedzibie Radia Zachód, i powoli rozrastają się, dołączył ostatnio rektorat Uniwersytetu Zielonogórskiego, który przyjął pod swoje skrzydła dwa ule. Projekt jest finansowany z budżetu miasta, z puli na miejskie inicjatywy radnych.
Opracowanie BC
Źródło: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/miod-wartosc-odzywcza-i-wlasciwosci-lecznicze-miodu-aa-JStw-TBBJ-hYXV.html