Odkrycie gdańskich naukowców szansą dla chorych na Alzheimera i ich rodzin

Dzięki naukowcom z Uniwersytetu Gdańskiego koszmar rodzin dotkniętych chorobą Alzheimera już w niedalekiej przyszłości może się skończyć. Szacuje się, że w Polsce problem ten może już dotyczyć blisko pół miliona osób.  Jak donosi bowiem portal radiogdansk.pl gdańscy badacze opatentowali flawonoid genisteina występujący w roślinach strączkowych do zastosowania w leczeniu choroby Alzheimera.            

Co prawda na gotowy preparat, który będzie niwelował skutki uszkodzenia, mających niewielkie możliwości regeneracyjne komórek nerwowych, odpowiadającego za upośledzenie pamięci, orientacji, rozumienia, mowy czy zaburzenia lękowe i motoryczne, trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, ale decyzja Urzędu Patentowego RP o przyznaniu patentu pomoże badaczom w pozyskaniu środków oraz partnerów do dalszych badań laboratoryjnych i klinicznych.             

Jak dotąd nie udało opracować się środka niwelującego przyczyny choroby Alzheimera, ponieważ proces uszkodzenia neuronów trwa latami i zależy od bardzo wielu czynników, a przesuwająca się coraz bardziej granica długości życia potęguje stopień występowania zjawiska. Jedną z jej przyczyn jest odkładanie się w komórkach nerwowych toksycznych białek, których usunięcie w bezpieczny sposób jak dotąd sprawiało duży kłopot.          

Badania laboratoryjne na modelach zwierzęcych pokazały, że za sprawą genisteiny zostają pobudzone nie tylko procesy usuwania kumulujących się w mózgu patogennych białek, ale też co bardzo ważne, białka funkcjonujące prawidłowo są bezpieczne. Testowanie izoflawonu na chorych zwierzętach prowadziło do spadku poziomu szkodliwych białek w komórkach nerwowych oraz do znacznej poprawy stanu i zachowania tych zwierząt.             

Wynalazek naukowców UG jest tak rewolucyjny, że wzbudził już wielkie zainteresowanie nie tylko medycznego środowiska naukowego, ale oczywiście również firm farmaceutycznych, dla których preparat usuwający objawy choroby, w dodatku bez działań ubocznych w zestawieniu z obecnie stosowanymi środkami, które tylko spowalniają procesy degradacyjne w mózgu czyniąc przy tym szkody dla organizmu, będzie w coraz bardziej starzejących się społeczeństwach na wagę złota.       

Jak czytamy w portalu radiogdansk.pl twórcy wynalazku z Wydziału Biologii UG dalsze badania dotyczące zastosowania genisteiny w leczeniu choroby Alzheimera będą prowadzili wspólnie z Instytutem Polskiej Akademii Nauk i jednym z zainteresowanych odkryciem uniwersyteckich ośrodków medycznych. W planach są badania kliniczne z udziałem pacjentów, uzależnione od pozyskania na ten cel wsparcia finansowego.          

Tego niezwykle ważnego dla ludzkości odkrycia dokonali prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn, dr Karolina Pierzynowska, dr Lidia Gaffke, dr Magdalena Podlacha z Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii UG oraz dr Dorota Myślińska i dr Irena Majkutewicz z Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka Wydziału Biologii UG.        

Opracowanie BC 

Źródło:   

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.