Diecezjalne Duszpasterstwo Chorych i Służby Zdrowia odpowiada na raport posłanki o zatrudnianiu kapelanów w lubuskich szpitalach.
Jak donosi portal gazetalubuska.pl lewicowa posłanka Anita Kucharska-Dziedzic w grudniu ubiegłego roku zainteresowała się zatrudnianiem i wynagradzaniem kapelanów przez lubuskie szpitale, a wyniki poselskiej interwencji zamieściła w mediach społecznościowych. To wywołało reakcję Diecezjalnego Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, które twierdzi, że opublikowany przez posłankę raport nie do końca obiektywnie oddaje realia opieki duszpasterskiej w szpitalach i może wprowadzać opinię publiczną w błąd.
Chodzi m.in. o wyeksponowany w raporcie wzrost wynagrodzeń kapelanów w trudnym finansowo roku 2020, a który był po prostu związany ze wzrostem płacy minimalnej oraz wysokie łączne wydatki na posługę duchowną szpitali w Gorzowie i Zielonej Górze mogące sugerować, że dotyczyły tylko duchownych wyznania rzymsko-katolickiego, a jak się okazuje, zarówno gorzowska jak i zielonogórska placówka zatrudniają ich po dwóch. Mylące może być również niedoprecyzowanie w raporcie tego czy informacje o zarobkach podano brutto czy netto.
Zwrócono również uwagę na specyfikę pracy kapelana, która jest bardzo absorbująca i wymaga od księży pozostawania w stałej dyspozycyjności przez całą dobę. Aby uzupełnić informację, Diecezjalne Duszpasterstwo Chorych i Służby Zdrowia poruszyło też aspekt wsparca finansowego jakiego diecezja zielonogórsko-gorzowska udzieliła lubuskim szpitalom na pilne potrzeby związane z walką z tzw. pandemią. Chodzi o kwotę przekraczającą 430 tys. zł.
Jak wynika z raportu posłanki Kucharskiej-Dziedzic na 20 sprawdzonych lubuskich placówek tylko jedna z nich nie zatrudnia kapelana, pozostałe szpitale zatrudniają ich łącznie 30, w większości są to księża wyznania rzymsko-katolickiego. Za cały rok 2020 lecznice wypłaciły za ich usługi łącznie 564.725.43 zł, co było kwotą wyższą od przeznaczonej na ten cel w roku 2019 o 6 proc. Ale to co na odbiorcach raportu może robić największe negatywne wrażenie, to informacja, że aż 10 placówek mimo koronawirusowych kłopotów budżetowych zwiększyło w zeszłym roku wynagrodzenia zatrudnianym księżom i to nawet o ok. 30 proc. jak miało miejsce w Lubuskim Centrum Ortopedii w Świebodzinie. Nie można zarzucić posłance jednak braku obiektywizmu w tej materii, ponieważ wspomniała w raporcie również o szpitalach, które cięły wydatki na posługę duszpasterską i to nawet o 25 proc., jak w przypadku szpitala we Wschowie.
Według lewicowej posłanki, w związku z przeciążeniem systemu opieki zdrowotnej i budżetów szpitali należy jak najszybciej zakończyć z zatrudnianiem księży na etacie czy umowę-zlecenie, a zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć na zadania placówek związane ściśle z opieką medyczną. Posłanka proponuje również wdrożenie systemu ,,kapelan na życzenie” ze z góry określoną stawką pokrywającą tylko koszt dotarcia kapelana do szpitala, i to wyłącznie w przypadku prośby pacjenta.
Więcej o tym co na to Diecezjalne Duszpasterstwo Chorych i Służby Zdrowia na stronie: https://gazetalubuska.pl/raport-na-temat-kapelanow-w-lubuskich-szpitalach-kosciol-wskazuje-nieprawidlowosci/ar/c1-15402378
Źródło:
- https://gazetalubuska.pl/poslanka-anita-kucharskadziedzic-wzielam-pod-lupe-lubuskie-szpitale-zatrudniaja-30-ksiezy-placa-im-ponad-pol-mln-zl-rocznie/ar/c3-15392273
- https://gazetalubuska.pl/raport-na-temat-kapelanow-w-lubuskich-szpitalach-kosciol-wskazuje-nieprawidlowosci/ar/c1-15402378
- Obraz Senlay z Pixabay