IPN i Pomorski Uniwersytet Medyczny nie będą już współpracować?

Na początku nowego roku lokalne media obiegła mocno zaskakująca wiadomość, że IPN po ośmiu latach zerwał współpracę ze szczecińską uczelnią, prowadzoną w ramach projektu Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów realizowanego przez Pomorski Uniwersytet Medyczny.         

Sprawa dziwi tym bardziej, że zgromadzona dotąd baza DNA zawiera już materiał porównawczy od ponad 1800 osób i jest pod względem profilu działania unikatowa w skali całego świata, a szczecińskim naukowcom udało się dotąd zidentyfikować ponad 110 bezimiennych pochówków, z których większość stanowią ofiary komunistycznego terroru. Wśród nich mjr Zygmunta Szendzielarza ps. ,,Łupaszko”, czy Danuty Siedzikówny ps. ,,Inka”. A w ubiegłym roku głośno było o kolejnym sukcesie, jakim była identyfikacja szczątków pięciu poległych we wrześniu 1939 obrońców Westerplatte.            

Jak czytamy w portalu wszczecinie.pl w oświadczeniu IPN w tej sprawie, w którym podano, że porozumienie zawarte z PUM w 2012 roku zostało jednostronnie rozwiązane, nie przedstawiono przyczyny tej decyzji. Uczelnia w specjalnie wydanym komunikacie poinformowała jak sprawa współpracy z IPN wyglądała od ich strony. Jak wynika z informacji zamieszczonych w portalu pum.edu.pl owa współpraca w zakresie poszukiwania szczątków, jak i ich identyfikacji już od 2016 roku, kiedy zmienił się Zarząd IPN, była mocno ograniczona, ponieważ IPN znacznie wstrzymał nie tylko ,,aktywne poszukiwanie krewnych osób czy zlecanie badań i zapytań do Uniwersytetu”, ale również komunikację z uczelnią.    

Co ciekawe jak czytamy w komunikacie PUM, uczelnia próbując wyjaśnić przyczyny takiego stanu rzeczy zwróciła się do IPN o udostępnienie informacji dotyczących zleceń identyfikacji ofiar konfliktów zbrojnych udzielonych w ciągu ostatnich czterech lat przez IPN podmiotom zewnętrznym, zarówno w zakresie procedur, jak i środków wydatkowanych na te cele, ale odpowiedzi na pytania w tej sprawie ,,są fragmentaryczne lub nie odnoszą się do postawionych pytań”, a do tego jeszcze niektóre oddziały wogóle nie udzieliły odpowiedzi.                            

Szczecińska uczelnia pomimo wypowiedzenia współpracy przez prezesa IPN zamierza nadal rozwijać projekt PBGOT współdziałając z innymi podmiotami, jednocześnie kontynuując dobrze układającą się współpracę z prokuratorami z IPN w ramach poszukiwań prawdopodobnych członków rodzin ofiar konfliktów zbrojnych. To właśnie dzięki dochodzeniom prowadzonym przez prokuratorów IPN było możliwe zidentyfikowanie 5 poległych żołnierzy, których szczątki odnaleziono na Westerplatte.            

Jak czytamy w portalu radioszczecin.pl kierujący Zakładem Genetyki Sądowej PUM dr hab. Andrzej Ossowski zapowiedział na antenie Radia Szczecin, że zespół Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, której jest koordynatorem, jest już bliski zidentyfikowania szczątków kolejnej osoby, która po latach odzyska wreszcie tożsamość.          

Cały komunikat Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego dotyczący wypowiedzenia porozumienia przez IPN oraz projektu Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów na stronie:        
https://www.pum.edu.pl/aktualnosci/komunikat-pum-ws.-wypowiedzenia-porozumienia-przez-ipn


Opracowanie BC 


Źródło:  

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.