Stworzona przez Goethe-Institut interaktywna instalacja składa się z ramy wypełnionej kratownicą, w której umieszczono blisko 6000 drewnianych klocków. Na każdym z nich wygrawerowano cytaty nadesłane przez mieszkanki i mieszkańców Europy. Kiedy mur zniknie? To już zależy od samych poznaniaków, bo elementy instalacji każdy może zabrać do domu na pamiątkę.
Poznań jest jednym z trzech polskich miast, obok Gdańska i Warszawy, w którym można zobaczyć „Znikający mur”. Instalacja stworzona przez Goethe-Institut jest element europejskiego programu kulturalnego, który powstał z okazji objęcia przez Niemcy prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W stolicy Wielkopolski oficjalne otwarcie instalacji odbyło się w poniedziałek, 24 sierpnia. Wzięli w nim udział Grzegorz Ganowicz – przewodniczący Rady Miasta Poznania, Christoph Garschynski – konsul honorowy Niemiec w Poznaniu, Michał Merczyński – dyrektor Festiwalu Malta oraz Karin Ende – zastępczyni dyrektora Goethe-Institut w Warszawie. Instalacja będzie stała na placu Wolności do 27 sierpnia. Jej elementy każdy może zabrać do domu lub podarować bliskim czy znajomym. Znikające klocki mają symbolizować sztucznie budowane granice, dzielące społeczności, narody czy zwykłych ludzi, które mogą zniknąć dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich zainteresowanych.
– To wielkie wyróżnienie, że Poznań jest pierwszym Polskim miastem, w którym można oglądać „Znikający mur” – powiedział Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta. – Gdy zobaczyłem tytuł instalacji i jej autorów, czyli niemiecki Instytut Goethego, pierwsze skojarzenie jakie mi się nasunęło to mur berliński. Można pomyśleć, że to oczywiste, ale jeżeli zastanowimy się nad tym głębiej, pojęcie muru i jego znikania, bądź nie, dotyczy bardzo wielu rzeczy. Każdy z nas może znaleźć przykłady historyczne i współczesne, jak chociażby katalońska pieśń pod tytułem Mury, która była hymnem Solidarności, a w tej chwili jest śpiewana na Białorusi.
źródło: komunikat UM Poznań;https://www.poznan.pl/mim/info/news/na-placu-wolnosci-stanal-znikajacy-mur,151864.html